Dev moda markası H&M grubunun markalarından olan Cos, VeChain ile ortaklığa giderek ürünlerin tedarik aşamasını blockchain teknolojisiyle izlemeye karar verdi.

2007 yılında H&M grubu bünyesinde hizmet vermeye başlayan ve genellikle müşterilerine lüks ürünler sunan Cos markası, Blockchain tabanlı tedarik zinciri platformu VeChain’in CEO’su Sunny Lu, yakın zamanda gerçekleştirilen ‘Bana Bir Şey Sor’ (AMA) etkinliğinde, şirketin ‘hızlı bir moda markası’yla çalıştıklarını söyledi.

MyStory isimli VeChain tabanlı tedarik zinciri takip uygulaması ile 4.000’den fazla ürünün takip edildiğini belirten CEO, uluslararası tescil ve sınıflandırma kuruluşu olan DNV GL’den sertifika aldıklarını ifade etti. Spekülasyonlara sebep olan gizemli partnerin H&M olabileceğine dair artmış ve bunun en büyük sebeplerinden birisi H&M’in iştiraki olan Arket’in 2018 yılında VeChain ile ortaklık imzalamış olmasıydı.

H&M, VeChain ile ikinci el piyasasına hükmetmek istiyor

Blockchain ve kripto yatırım şirketi Cream, “VeChain’in arkasındaki ana itici güçlerden biri” olarak bahsettiği Cos ile H&M’in ikinci el pazarında ‘yeniden satış kısmını geliştirmek için kullanılan blockchain teknolojisinden yararlanmak istiyor.

Cream, VeChain ve MyStory’nin tüketiciye dönük sürdürülebilirlik izlemesine ek olarak iç tedarik zincirindeki şeffaflığını güçlendirmek için de kullanılabileceğini öneriyor.

2019 yılında ConsenSys, Microsoft ile iş birliğine giderek Louis Vuitton ve Christian Dior markaları da dahil olmak üzere üst düzey moda markalarının çatı şirketi LMVH grubu ile ortaklığa gitmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!