Kripto paralara yatırım yapanların mutlaka her gün duyduğu bir tabir olan “HODL”, “hodl etmek”, “hodlamak” aslında bir yazım hatasından başka bir şey değildir. İngilizce “tutmak”, “elinde tutmak” anlamına gelen “hold”, “hold etmek”, aceleyle yanlış yazımdan kaynaklanan bir espriden doğmuştur ve bu şekilde bilinir olmuştur.

2013 yılında kripto paralar hakkında konuşulan bir internet forumunda, isimsiz bir kullanıcı, elindeki Bitcoin’lerin ileride değerleneceğini ve bu yüzden de yatırımını ne olursa olsun satmayacağını bildiren bir paylaşımda bulunmuştur. Aceleyle yazım yanlışı yapan ve “HOLD” yerine “HODL” yazan kullanıcının bu komik hatası çok sevildi ve literatürde kendine yer buldu.

“Hodl” kavramı, elinde bulunan kripto varlığı uzun süreli olarak tutmak anlamına gelir.

“Hodl” kararı veren ya da “hodl etmek” için kripto varlık yatırımı yapan bir yatırımcı, söz konusu coin’in değerleneceğinden emin olduğuna kanaat getirmiştir. “Hodl eden” yatırımcı, piyasada ne olursa olsun satış yapmayacağını, elindeki coin’lerin değerleneceğinden emin olduğunu, gerekirse bu konuda her türlü riski kabul ettiğini belirtir ve genelde de bu şekilde davranarak yatırımlarını satmaz.

“Hodl eden” yatırımcı, büyük oranda kâr beklentisi içindedir.

Gerçekte de, kripto para piyasalarına uzun süreli bakıldığında “hodl etmek” kâr getiren bir yatırım türüdür. Örneğin “hodl” yazım hatasını yapan yatırımcının 2013 yılında elinde 1 BTC olduğunu var sayalım. Ve bu kişinin gerçekten de son 8 senede elindeki varlığı satmadığını ve “hodl ettiğini” farz edelim. Bu durumda, 2013 yılında 134 Dolar’dan aldığı 1 BTC, şu an 50 Bin Dolar etmektedir.

Hodl etmek sabır gerektiren bir eylemdir

“Hodl etmek” yatırım yapılan kripto paranın mantığına, felsefesine, işleyiş biçimine, arz rakamına, söz konusu kripto varlığı geliştiren şirket ya da ekibe, gelir modeline güvenmeyi ve inanmayı gerektirir.

İlginizi Çekebilir:  CELO coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Hodl, bir sabır işidir. Kripto para piyasasında günlük ve haftalık ölçekte çok hızlı değişimler, sert düşüşler ve yükselişler yaşanmaktadır. Bir kripto varlık, çok hızlı yükselip yatırımcısına kâr ettirirken, birden çok hızlı düşebilir. Hodl etme kararında olan yatırımcının, bu düşüşlere gözünü kulağını kapatması, anlık ve kısa süreli zararlı amorti edebilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde, elindeki kripto varlık yükseliş gösterdiğinde de sabırlı olmalı, kısa süreli kâr hevesleriyle satış yapmamalıdır. Bir kripto varlık önce yükselip, sonra düşüşe geçtiğinde “satsaydım şimdi şu kadar etseydim” diye hayıflanmaması gerekir.

Hodl ederken strateji bağlı kalmak gerekir

“Hodl” kavramı bir süre sınırı içermemekle beraber, en az 1 yıl süreyle devamlı bir yatırım “hodl” sayılabilir.

Kripto varlık marketinde en popüler ilk 20 varlığın uzun dönemli grafiklerine bakıldığında, “hodl” edenlerin genellikle kârda oldukları görülmektedir.

Hodl, kısa süreli kâr beklentisiyle yapılmaz. Hodl etmenin tam zıttı olan yaklaşım, günlük al-sat yani günlük trade işlemleridir. Hodl eden bir yatırımcı, söz konusu kripto varlığın günlük iniş-çıkışlarıyla ilgilenmez ancak günlük trade yani günlük alım-satım yapanlar, hareketleri anı anına takip ederek en yüksek olduğu noktada satmak, en düşük olduğu noktada ise alım yapmak isterler.

Eğer bir kripto paranın zaman içinde değerleneceğine inanıyor ve hodl etmek istiyorsanız, yatırımınızın zaman içinde değerlenmesini beklerken “stake etmek” de bir başka gelir kazanma yöntemidir. Stake etmek, elinizdeki kripto varlığı, borsaya borç olarak vermektir. Yani geleneksel bankacılıkta olduğu gibi, bir nevi paranızı faize yatırmaktır. Stake ettiğiniz kripto paranız, borsada “kilitlenir” yani borsaya borç olarak verilir. Karşılığında birikiminiz coin olarak kalmaya devam ederken, size belli bir miktar günlük faiz yani ödül ödenir. Kullanıcılar istedikleri zaman varlıklarını stake’ten çıkarabilir.

İlginizi Çekebilir:  NFT Starter (NST) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Gazetecoin.com’da yer alan bütün içerikler bilgilendirici bir amaçta üretilir asla ve asla yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımlarınızın kişisel bilgi ve bütçe ile yapılması gerekir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!