Hollanda Merkez Bankası De Nederlandsche Bank, merkez bankası dijital para birimlerinin geliştirilmesinde liderlik edebileceğini söyledi.

Salı günü yayınlanan bir bültende, banka fiziksel nakit kullanımının Hollanda’da “açıkça” azaldığını, yani insanların bir şeyler satın almak için nakit parayı artık tercih etmediği belirtildi. Bültende “Doğal olarak akla gelen bir soru, merkez bankalarının vatandaşların ve firmaların ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlayacak yeni bir para türü sağlayıp sağlamayacağıdır.” ifadelerine yer verdi.

Hollanda Merkez Bankası, yayınladıkları bültende Avrupa Merkez Bankası’nın kendi dijital parası yani ‘dijital euro‘yu geliştirmeye başlaması halinde bu projenin test aşamasında rol almaya hazır olduğu mesajını verdi.

Kriz anları ve belirsizliklerde güven sağlayabilir

Banka, bir CBDC yani Merkez Bankaları Para Birimleri’nin sınır ötesi ödemeleri daha verimli hale getirmenin yanı sıra “ödeme pazarında çeşitliliği teşvik edebileceğini” söyledi. Hatta hatta koronavirüs krizinde yaşandığı gibi “belirsizlik dönemlerinde para sistemine güveni artırmaya” yardımcı olabilir şeklinde görüş bildirdi.

Merkez bankası parası tarafından çıkarılan dijital parayla özgürlüğün korunması önemli olduğunu ve çünkü insanların para sistemine olan temel güveninin korunmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Öte yandan dünyada Çin Merkez Bankası ve İsveç Merkez Bankası gibi büyük ülkelerin, dijital para üretimine hız verdiğini de belirtelim.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.