Hong Kong’ta Çin’e tepki gösteren protestocular ATM’ler ve bankalardaki bütün paralarını çekip Amerikan Doları’na çevirerek Çin yönetimini ve Hong Kong lideri Carrie Lam’ı protesto ediyor.

Sosyal medya platformu Reddit’te paylaşılan fotoğraflarda bankalardan çekilen nakit paraları ve artık nakit kalmadığını gösteren ATM’leri görülüyordu. Çin medyası bankaların bu gibi durumlara karşı önlem aldığını ve herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklarını bildirdi.

Protestoyu başlatan öğrenci de, verdiği demeçte önceki gün itibariyle 70 milyon Hong Kong doları (yaklaşık 9 milyon ABD doları) para çekildiğini söyledi ve “Bu işe yarayabilir, çünkü Hong Kong Başbakanı Carrie Lam ve Çin Halk Cumhuriyeti ekonomiye çok önem veriyor” dedi.

Protestolar nasıl başladı?

1997’de Çin’in hakimiyetine giren eski bir İngiliz sömürgesi olan Hong Kong’daki gösteriler, Haziran ayında suç işlediklerinden şüphelenilen kişilerin Çin’e iadesine imkan veren tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle başladı ve göstericiler, “Çin’in hakimiyetine karşı çıkmak amacıyla” gösterilerin şiddetini ve boyutunu her geçen gün artırmış durumda. Hong Kong’da yaşayanlar Çin ile dirsek temasında olmak istemiyor ve tamamen bağımsız bir devlet altında yönetilmek istiyor.

Hong Kong’da devam eden protestolar ve özellikle havalimanında toplanan göstericiler.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.