HSBC’nin CEO’su Noel Quinn, HSBC’nin Bitcoin dahil hiçbir kripto para alım satım hizmeti sunma veya kripto paraları müşterilere yatırım aracı olarak sunma gibi bir plânı olmadığını, çünkü çok değişken ve şeffaf olmadıklarını söyledi.

Avrupa’nın en büyük bankasının kripto para birimleri konusundaki duruşu, hiç değişmedi. HSBC’nin bu duruşu, Mart ayında kripto para birimleriyle ilgili türev faaliyetlerini yeniden başlattığını bildiren Goldman Sachs gibi rakip bankalarla da çelişiyor. Bitcoin‘de Çin’in Bitcoin madenciliği konusunda sert tedbirler alacağını açıklaması ve önde gelen savunucusu Elon Musk’un desteğini yumuşatmasının ardından, yılın en yüksek seviyesinden yaklaşık %50 düşüş yaşamıştı.

“Müşterilerimize Bitcoin’i önermiyoruz”

Bitcoin hakkındaki görüşlerinde değişikliğe gitmediğini belirten HSBC CEO’su Quinn, “Fiyattaki dalgalanma göz önüne alındığında, bir varlık sınıfı olarak Bitcoin’in içine dahil olmuyoruz, eğer müşterilerimiz orada olmak istiyorlarsa pek tabii yapabilirler ancak onu servet yönetimi konusunda bir varlık sınıfı olarak tanıtmıyoruz. Bitcoin bize göre değil. Bitcoin’i bir ödeme aracından çok bir varlık sınıfı olarak görüyorum ve müşterilerin bilançosunda nasıl değer verileceğine dair çok zor sorular var çünkü çok değişken.” dedi.

Tipik kripto para birimleriyle ilişkili dalgalanmalardan, değerlerini ABD doları gibi varlıklara sabitleyen stabil kripto paralara atıfta bulunarak, “Benzer nedenlerden dolayı, istikrarlı paralara da ilgi duymuyoruz” dedi.

HSBC’nin büyüme stratejisinin merkezinde yer alan Çin, geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sağlamasını yasakladığını açıklamış ve Bitcoin madenciliğine de sert tedbirler getireceklerini duyurmuştu.

Quinn, kripto para birimleri konusundaki şüpheci duruşunun kısmen, kripto para birimlerine sahip olanların şeffaflığını değerlendirmenin zorluğundan ve bunların fiat paraya dönüştürülebilirliğiyle ilgili sorunlardan kaynaklandığını söyledi.

HSBC’nin Nisan ayında çevrim içi hisse alım satım platformundaki müşterilerin bitcoin destekli MicroStrategy hissesi satın almasını yasakladığını ve müşterilere sanal para birimleriyle ilgili ürünlerin satın alınmasını veya takas edilmesini kolaylaştırmayacağını belirten bir mesaj vermişti.

İlginizi Çekebilir:  Emily Ratajkowski ilk NFT’sini 175 bin dolara sattı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.