ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski oluşturan firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan kararnamesine Çinli telekomünikasyon devi Huawei’den ilk tepki geldi.

Çinli teknoloji şirketinin “Trump Yöneti̇mi̇ni̇n Huawei Kararı Hakkında Basın Açıklaması” başlıklı açıklamasında, “Huawei’nin ABD’de iş yapmasını yasaklamak, ABD’yi daha güvenli veya daha güçlü hale getirmeyecek; aksine, ABD’yi daha düşük standartlarda; ancak pahalı alternatiflerle sınırlandıracaktır. Bahsi geçen kararlar, ABD’yi 5G’nin kuruluş aşamasındaki süreçte geride bırakacak ve sonunda ABD’li şirketlerin ve tüketicilerin çıkarlarına zarar vermeye başlayacaktır. Ek olarak, makul olmayan kısıtlamalar Huawei’nin haklarını ihlal edecek ve diğer ciddi yasal sorunları ortaya çıkaracaktır.” denildi ve şirket ürün güvenliğinin önlemi ve korunması konusunda sıkıntılarının olmadığını dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün ‘ulusal acil durum’ ilan ederek, Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski taşıdığı gerekçesiyle yabancı firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan kararnameye imza atmıştı.

Akıllı telefon satışlarında dünyadaki pazar payını iyiden iyiye artıran Huawei, 59,1 milyon adet akıllı telefon sattı ve Apple’a 17 milyondan fazla fark attı. Şirket, ayrıca dünyada telekomünikasyon sektörünü çok daha üst düzeye taşıyacak 5G teknolojisinde de küresel yarışın en ön sırasında yer alıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.