ABD Başkanı Donald Trump, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei’ye sert yaptırımlar getirdi ve telekomünikasyon ekipmanı almasını yasaklayan bir kararname imzaladı.

ABD ile Çin arasında yeniden alevlenen ticaret savaşı gerilimi Trump yönetiminin son adımıyla tırmanışa geçecek gibi görünüyor. Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei’ye sert yaptırımlar getiren Trump yönetimi, alınan karar çerçevesinde hükümet onay vermeden, Huawei’nin ABD şirketlerinden parça ve teknoloji almasını da yasakladı.

Ülkede ‘ulusal acil durum’ ilan eden Trump, Ticaret Bakanlığı’na gönderdiği ve 150 gün içerisinde uygulamaya konulması planlanan kararnameyle, Çin’in elektronik devi Huawei’nin dünya ticaretindeki etkisini kırmaya çalışacak.

Washington yönetimi, geçtiğimiz Ağustos ayında casusluk şüphesinden dolayı hükümet kurumlarının Huawei ve diğer Çin şirketlerinin ürünlerini kullanmasını yasaklayan bir karar almıştı.

Dış piyasada artık politik bir unsur haline gelen Huawei’in geliri 2018’de yüzde 19.5 artarak ilk kez 100 milyar doları aşmıştı. Satışlar 721.2 milyar Çin yuanı (107.13 milyar dolar) seviyesine ulaşırken, net kar bir yıl öncesine kıyasla yüzde 25.1 artarak 59.3 milyar yuan olmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.