Son dönemlerde çeşitli dünya ülkelerinin hükümetlerinin Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili çeşitli denetim ve yasaklama çabalarına şahit oluyoruz. Hindistan bunun son örneği. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yetkililerinden de zaman zaman kripto paralar ile ilgili açıklamalar yapılıyor. Öncelikle, çıkan haberleri ve yapılan açıklamaları bir haberci gözüyle, haber dilinden okur ve yorumlarsak, hükümetin -en azından şimdilik- bu konuda ciddi bir gündemi ve çalışması olmadığı ortada. Ancak gelen sorular üzerine temkinli ve buram buram bürokrasi kokan cevaplar veriliyor ve bunlar medyaya yansıyor.

Türk hükümet yetkililerince medyaya verilen Bitcoin beyanatlarının iki ana ekseni var: Denetleme dışı olması ve vergilendirme dışı olması. Yetkililer kendilerine soru geldikçe bu iki ana noktaya parmak basarak, konu üzerinde çalıştıklarını beyan ediyorlar.

İşin açığı, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların ve merkeziyetsiz finans kuruluşlarının denetlenebilmesi ve vergilendirilmesi, yasal anlamda da, teknik anlamda da çok mümkün değil. Alınabilecek bazı önlemler var elbette, bunların en uç noktası da tamamen yasaklamak. Ancak bu da kolay kolay alınabilecek ve göğüslenebilecek bir karar değil.

Peki, “konu üzerinde çalışmaları” bittiğinde Türk hükümet yetkilileri, Bitcoin ve kripto paralar konusunda neler yapabilirler?

Borsalar ve aracı şirketlere denetim ve yaptırım gelebilir

  • En mümkün ve mantıklı gözüken ihtimal budur. Türk borsalarına, hesap sahiplerinin kimlik bilgilerini, borsadaki cüzdanlarında tuttukları kripto para bakiyelerini (Amerikan Doları ya da Türk Lirası bazında karşılıklarını) periyodik olarak Resmi mercilere bildirme zorunluluğu gelebilir. Bir başka yaptırım olarak, bu borsalardan banka hesaplarına çekilen paraların bildirimi ve kazanç olarak vergilendirilmesine karar verilebilir. Ayrıca Türk borsa ve aracı şirketlere, yatırımcıların borsada tuttukları kripto paraların karşılığı olarak bir banka hesabında teminat göstermeleri, yatırımlarını sigortalamaları gibi şartlar getirilebilir. Bu durumda ne olur? Türk yatırımcının bir kısmı, en azından kripto varlıklarının kayıt altına alınmasını istemeyenler, yabancı borsalara kaçar.
İlginizi Çekebilir:  Barcelona'dan Chiliz ile token işbirliği!

Yabancı borsalara da benzer şartlar ve sonunda yasak gelebilir

  • Elbette Türk borsa ve aracı şirketlerine bu şekilde yaptırımlar uygulanırsa, mutlaka uyacaklardır. Peki sonra? Elbette bu şirketler ve onların sermayedarları bir lobi oluşturarak, yabancı borsalara karşı savaş açacaklardır. Zira kendilerinin tabi olacağı şartlara ve kurallara yabancı borsaların tabi olmamaları, rekabete aykırı olur. “Paralar yurtdışına kaçırılıyor.” propagandası üzerinden yapılacak baskılara hükümet karşılık verirse, yabancı borsalara da Türkiye’de temsilci bulundurma, Türk maliye ve vergi kurumlarına Türkiye’den açılan hesapları bildirme gibi yaptırımlar uygulanır. Aynen sosyal medya şirketlerine uygulanan yaptırımlar gibi, para cezasından, komple yasaklamaya kadar cezai müeyyideler uygulanır. Kişisel görüşüm, Binance gibi Türkiye pazarında yatırımcısı çok olan borsalar bu yaptırımlara uyup işbirliğine gider, daha küçük borsalar ise Türk yatırımcıların pazarından çekilmeyi göze alır.

Bitcoin’e vergi gelir mi?

  • Esas sorun, Bitcoin ve diğer kripto paraların, birer para birimi mi, yoksa yatırım aracı mı sayılacağıdır. Bu teknik detay aşılırsa getirilebilir. En basit yöntem olarak ise, kripto para borsalarından banka hesaplarına çekilen paraların, yani bozulan coin’lerin gelirlerine doğrudan vergi kesintisi uygulamak olur.

Peki sonra?

Ferman hükümetinse, merkeziyetsiz borsalar ve donanım cüzdanlar bizimdir!

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.