Kripto para borsaları, Coronavirus mağdurlarına yardımcı olmak için seferber oldu. Binance’in yaptığı yardımdan sonra Singapur merkezli kripto para borsası Huobi Global de yardımda bulunacağını duyurdu. 

Geçtiğimiz yılın sonunda Coronavirus, Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştı. Hastalık hızla yayılarak 4,600 kişiyi etkiledi ve bu kişilerden 106 tanesi hayatını kaybetti. Wuhan ve Hubei eyaletindeki şehirler karantinaya alındı. Çin’in yeni yıl kutlamalarının hastalığın yayılmasında büyük rol oynadığı görüşü hakim. 

Huobi,  Binance gibi Coronavirus mağdurlarına destek olacak

Gerçekleşen bu üzücü durum karşısında kripto para şirketleri maddi yardımlarda bulunmak için hazırlandı. Birkaç gün önce Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao 10 milyon yuan’ın (yaklaşık 1.44 milyon dolar) hastalıktan etkilenen insanlara yardım için aktarılacağını açıkladı.  

Binance’ın izinden giden Huobi, Singapur merkezli Huobi Charity isimli yardım kuruluşunu duyurdu. Coronavirüs ile savaşmak için kurulan bu örgütün ilk amacı, aynı Binance gibi 10 milyon yuanlık bir fon oluşturmak. 

Fonun amacının; virüsün yayılmasını önlemek, sağlık personelini finanse etmek ve hastalıkla temas halindeki kişiler için koruyucu ekipman tedarik etmek olduğu açıklandı. 

Huobi’nin yardımseverleri bu fonun nasıl kullanılacağına dair bilgiler paylaşmaktan kaçınmadı. Güney Kore, Japonya, ABD, Arjantin, Tayland ve Endonezya’daki ofisler şu an virüsle mücadele için ekipman toplamakla meşgul. 

Huobi yayınladığı bir fotoğrafla, Çin’in Hubei bölgesindeki hastanelere 20,000 adet N95 solunum maskesi teslim ettiğini duyurdu. 

Dünya çapındaki Huobi ofislerinde toplanmakta olan diğer ekipmanların ise önümüzdeki iki gün içerisinde Hubei’ye yollanacağı açıklandı. Şu an içinse ulaşmak istedikleri hedef, sağlık personellerine 200,000 set koruyucu ekipman yollamak.

Bitcoin, Coranavirus yüzünden yükseliyor iddiası

Bazıları, kripto para sahiplerinin coronavirusü bir fırsata çevirdiğini düşünüyor. BeInCrypto’nun haberine göre, bazı dijital varlıkların savunucuları ‘’dirty fiat’’ isimli cüzdanı virüsün yayılmasına sebep olarak suçlamak için birtakım tweetler attı. 

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin hash oranı yüzde 30 arttı

Bu tweetlerde ise, hastalığın patlamasının ve bu kadar gündeme oturmasının firmalar için click-bait fırsatı haline geldiği görüşleri yaygın bir şekilde konuşuluyor. Sektörün önde gelen analistlerinden olan Josh Rager ise bu iddiaları kesin bir şekilde reddetti ve Bitcoin’in pompalanmasının bu virüsle bir alakası olmadığını söyledi. 

Ancak Rager’ın açıklamaları insanları tatmin etmiş gözükmüyor ve Bitcoin ile Coranavirus arasında bir bağlantı olduğunu düşünüyorlar. Cornell Üniversitesi’nden Emin Gün Sirer’e göre ise sektörün korkunç bir şekilde büyümeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.