ICO (İlk Coin Teklifi ya da İlk Coin Arzı) bir dijital para, token (jeton), uygulama veya girişimin sermaye veya fon toplamak için gerçekleştirdiği yatırımcı sunumudur. Geleneksel finans endüstrisindeki “İlk Halka Arz” (IPO) ile benzer yönleri vardır. Yeni piyasaya sunulan bir coin ya da token, ICO öncesi tanıtılır ve daha sonra yatırımcılara arz edilir. Söz konusu girişim ve iş modelinde, coin ya da token’de gelecek gören yatırımcılar, ICO’ya katılarak bu teklifi satın alırlar. Böylece toplanan havuzda biriken sermaye ve fon ile girişim hayata geçirilebilir ya da hedeflenen geliştirmeler, yatırımlar yapılabilir.

ICO ile sunulan token, söz konusu girişimin ürün veya hizmeti için bazı ekstralar sunabilir ya da projedeki bir hisseyi temsil edebilir. ICO’lar global fonlama etkinlikleri olduğu için, astronomik rakamlar ortaya konabilir.

Eğer ICO’da toplanan fon hedeflenen rakamı karşılamıyorsa, yatırımcıların paraları iade edilir ve ICO başarısız ilan edilir.

Eğer ICO’su yapılan dijital varlık bir coin ya da token ise, ICO’da yapılan değerleme o para biriminin geleceğini de belirler. Yani ICO’da söz konusu token ya da coin’in 1 tanesi kaç BTC, ETH ya da USD ile değerlenirse, daha sonraki süreçte o değerin üstünde seyretmesi, fiyatının daha da artması umulur. Yatırımcılar da coin ya da token’e zaten bu yüzden para yatırır. Eğer bir coin ya da token ICO değerinden aşağıya düşerse, başarısız olmuş, yatırımcısını zarara uğratmış demektir.

Tarihteki en başarılı ICO, Temmuz 2014’teki Ethereum ICO’sudur.

Öte yandan EOS projesi de ICO’su ile dikkat çeken bir başka proje olmuştur. EOS ICO’sunda 100 milyon adet EOS satılmış ve 196 Milyon Dolar toplanmış, ardından her gün bir açık arttırma ile 2 milyon EOS daha satılarak toplamda 1 milyar adet EOS’tan 4 Milyar Dolar’ın üzerinde fon toplanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Beeple kimdir? Mike Winkelmann kimdir? Beeple NFT tabloları neden bu kadar ilgi görüyor?

ICO’ya katılırken nelere dikkat edilmelidir?

ICO’lardan önce projeye ilişkin “whitepaper” denilen bir detaylı metin yayımlanır. Bu dökümanda girişimin ortaya çıkış amacı, çözdüğü problemler, sunduğu çözümler, sağladığı avantajlar ve diğer teknik detaylar yer alır. Ayrıca toplanan fonların nereye harcanacağı, proje ekibinin ne kadar alacağı, projeyi geliştirmek için ne kadar harcanacağı, reklam pazarlama için ne kadar harcanacağı, iş ortaklarına ne kadar pay verileceği vb. gibi mali detaylar da şeffafça ve açıkça burada belirtilir.

Yine bir ICO’ya para yatırmak için önemli detaylar olarak arz edilen coin ya da token’in hangi kripto varlıklar karşılığında satın alınabileceği (genelde Bitcoin ya da Ethereum’dur), hedeflenen en çok ve en az fon tutarları, ICO’nun ne kadar süreceği, alınan token ya da coin’lerin ne zaman ve nasıl teslim edileceği de sayılabilir.

ICO yapan girişim nelere dikkat etmelidir?

ICO esnasında yatırımcı ile girişimci arasında, blok zincirde üretilen, değiştirilmesi mümkün olmayan, herkes tarafından görülebilen ve izlenebilen bir akıllı kontrat oluşturulur. ICO düzenleyen girişim, bu kontrattaki sözlerine uymak zorundadır. Öte yandan ICO başarıyla sonuçlandıktan, yani hedeflenen fon toplandıktan sonra da projenin bitiş süresi, fonların ne zaman ne kadar ve nereye harcanacağı gibi detaylara riayet etmek zorundadır.

ICO’lar nasıl takip edilir?

Bir ICO başlatılmadan önce, kripto para haber sitelerinde, forumlarda, tartışma gruplarında, ICO Tracker gibi ICO’lara özel oluşturulmuş sosyal medya hesaplarında vb. ilan edilir. ICO haberlerini kaçırmamak için sitemizi, sosyal medya ya da Telegram hesaplarımızı da takip edebilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!