ICO’nun açılımı Initial Coin Offering’dir. Türkçeye, İlk Para Arzı veya Erken Erişim olarak tercüme edilebilir. ICO yapan kripto paraların temel amacı, piyasaya sürülecek token veya coinin belirli bir miktarını daha düşük bir değer ile yatırımcılara satıp, projenin devamlılığını sağlayabilmek amacıyla kendilerini fonlamaktır. Çıkış noktası günümüzde şirketlerin sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan halka arzdır. ICO fonlamalarının büyük çoğunluğu Bitcoin ve Ehtereum üzerinden yatırım almaktadır.

ICO Avantajları Nelerdir?

ICO’lar birçok girişimci için yeni gelir kaynağı olarak görülmektedir. Bunun sebebi daha önce de bahsettiğimiz gibi, piyasaya 1.00 Dolar gibi bir fiyatla sürülecek tokeni/coini 0.50 Dolar veya 0.25 Dolar’a alma fırsatı sunmasıdır.

ICO Dezavantajları Nelerdir?

Eğer yeterli bir araştırma yapılmazsa, sahte ICO’larda ya da yatırım yapılan ICO’nun gerçekleşmeme ihtimalinde paranızı kaybedebilirsiniz. Ek olarak eğer alır ve unutursanız, ICO’nun gerçekleştiği tarihten sonra coin’inizin fiyatına baktığınız zaman hüsrana uğrayabilirsiniz. Bunun sebebi, yatırımcıların, ICO’ları uzun vade düşünmemesiyle ilgilidir. Yatırım yapılan ICO piyasaya sürüldüğü anda değer kaybetmeye başlar. Erken erişime açılan coin’leri daha ucuza elde eden yatırımcılar, yatırım yapılan coin’i paraya çevirmeye çalışacaktır. Bu da ilk aşamada gerçekleşen ICO’nun değer kaybetmesine sebep olur. Tavsiyemiz, eğer böyle bir iş modelini düşünüyorsanız, yatırım yaptığınız ICO’yu yakından takip etmenizdir.

ICO Sistemi Nasıl İşler?

İlk olarak ICO’lara ulaşmanız gerekmekte. Airdrop sisteminde olduğu gibi, ICO’ların duyurularını içeren telegram grupları, forum ve internet siteleri bulunmaktadır. Buralardan yapılacak duyurularla ICO’lar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İkinci aşama yeterli araştırmayı yaptıktan sonra karar verdiğiniz ICO’ya yatırım yapma kısmıdır, bu aşamada ICO’nun kabul ettiği ödeme yöntemlerini (BTC, ETH, USD vb.) kullanarak yatırımınızı yapabilirsiniz.

Bu iki aşamayı gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken ICO sürecinin bitmesini beklemeye başlamaktır. ICO süreci bittiğinde, yaptığınız yatırımı artık paraya çevirebilir ya da sistemde kalarak daha fazla değerlenmesini bekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Swipe (SXP) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.