Türk kripto topluluğu, Merkez Bankası‘nın yeni dönemde blok zincir altyapısıyla çıkaracağı ilk Türk dijital parasına odaklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dijital para çıkaracağı haberinin ardından sosyal medya ve sözlükler, para birimine isim önerilerini çeşitli platformlarda tartışıyor. Libra’nın gündemi oldukça meşgul etmesinden sonra sosyal medyada insanlar bu paranın isminin ne olacağı konusunda belli bir ad konulabilmiş değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın onaylayarak Meclis’e gönderdiği 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’na göre dijital para çalışmalarına hız verilmesi bekleniyor.

Ortaya çıkan önerilerde ilginç örneklemeler mevcut. Bu önerileri sizler için derledik…

ekşisözlük’ten nomadoz rumuzlu kullanıcı, “coin kelimesinin türkçe karşılığı madeni para’dır. bu biraz uzun olduğundan kullanılabileceğini pek sanmıyorum. aynı anlamda kullanılabilen metelik kelimesi ise çok uygun.” yorumunu yapmış.

hediyemnerdeaslanim adlı yazar, dijital paraya “ottocoin” önerisinde bulunmuş.

Merkez Bankası, dijital para çıkarıyor

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.