Millet İttifakı’nın İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu‘nun İBB seçimlerini kazanması sonrası piyasalara ve Dolar/TL kuruna yansıması olumlu oldu ve açılışı yüzde 1.62’lik bir düşüşle 5.81’yle yapan ve gün içinde 5.72’yle devam eden dolar kapanışını ise 5,82’yle yaptı.

23 Haziran’da katılım oranının yüzde 84 olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun Binali Yıldırım’ı geride bırakarak resmi olmayan sonuçlara göre İstanbulluların yüzde 54,3’ünün oyunu alarak zafer kazanmasına Dolar/TL kuru olumlu tepki vererek cuma günü 5.82 ile kapattığı piyasayı yüzde 1.42’lik düşüşle 5.74’le açtı, gün içinde ise 1.62 düşüş yaşadı ve şu an TSİ 10:45 itibariyle 5.72’den el değiştiriyordu. Dolar/TL paritesi, günün kapanışını ise 5,82’yle yaptı.

Türkiyede doların hareketinde son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, S-400 krizi, Doğu Akdeniz’deki enerji güç kavgası, ABD-Çin arasındaki ticari gerilim ve ABD-İran arasındaki siyasi kriz gibi küresel gelişmeler etkili olmaya devam etmişti.

Seçim sonuçlarının İmamoğlu lehine sonuçlanmasının yabancı yatırımcının demokrasinin ülkede devam etmesinin bir işareti olarak yorumlanabileceği ve bunun uzun vadede olumlu etki yapabileceği düşünülüyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının negatif yönlü notlarının biraz da olsa olumlu bakmaya yöneltmesi bekleniyor.

Bitcoin, dünyanın en değerli sekizinci para birimi

31 Mart seçiminin iptali kararı sonrası dolar kaç liraydı?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!