Uluslararası Para Fonu (IMF), Ocak ayında 3.3 olarak belirlediği global büyüme tahminini yüzde 3 olarak değiştirirken, Türkiye’nin yüzde 3 olan büyüme beklentisini de yüzde 5 daralma olarak güncelledi.

Koronavirüs sonrası yayınlanan IMF Raporu’nda dünya üzerinde yaşanan sosyoekonomik ve sağlık krizinin daha fazla büyüdüğü ifade edilirken, küresel ekonomide daha önce öngörülen tahminlerde keskin bir düşüş gözlemlendiği belirtildi.

IMF’nin, koronavirüs salgınının 2020 yılının ikinci yarısında düşüşe geçeceğini umduğunu raporda yer verirken, gelişmiş ülke ekonomileri için 2021 büyüme tahminini yüzde 1,6’dan yüzde 4,5’e yükseltirken Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ekonomiler için büyüme tahminini de yüzde 4,6’dan yüzde 6,6 olarak güncelledi.

Reuters

Türkiye’yi ne bekliyor?

IMF, 2020’de Türkiye ekonomisinin %5 oranında küçüleceğini, enflasyonun %12, cari dengenin %0,4 fazla vereceğini ve işsizlik oranının % 17,2’ye çıkacağını tahmin ediyor.

Koronavirüs salgını ile mücadelede ekonomistlerin önerdiği para basma ve IMF’den borç alma gibi konuların gündeme geldiği günlerde, Türkiye’nin IMF’ye başvurmasının söz konusu olup olmadığı yönündeki soruyu Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Böyle bir durum söz konusu değil” şeklinde yanıtlarken, IMF Avrupa Direktörü de Rusya ile Türkiye’nin henüz 90 ülkenin kendilerine başvurduğu borç programı ile ilgili bir girişimde bulunmadığını açıklamıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.