Uluslararası Para Fonu (IMF) sözcüsü Gerry Rice, El Salvador’un Bitcoin‘i yasal para birimi olarak kabul etmesiyle ilgili endişeleri olduğunu ve bunun finans sistemi için büyük sorun yaratacağını açıkladı.

El Salvador’un önceki gün dünyada bir ilki gerçekleştirerek ABD Doları’nın yanına en büyük kripto para Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi büyük yankı uyandırmıştı. Ülkede büyük küçük bütün işletmelerde ve sosyal hayatta Bitcoin kullanımının önü tamamen açılmıştı.

“Nayib Bukele ile görüşeceğiz”

IMF’den, El Salvador’un bu kararına tepki geldi. IMF sözcüsü Gerry Rice, El Salvador’un bu sıra dışı kararının finansal açıdan sorunlu olduğuna değinirken “Kripto varlıklar önemli riskler oluşturabilir ve bunlarla uğraşırken etkili düzenleyici önlemler çok önemlidir. Bitcoin’in yasal para birimi olarak benimsenmesi, çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunları gündeme getiriyor, bu nedenle gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişaremize devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Rice, IMF’nin itirazlarını bugün yapılacak uzaktan yapılacak çevrim içi bir toplantıda El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ile şahsen görüşeceğini de sözlerine ekledi.

Bukele, Bitcoin’in ülkede resmiyet kazanmasından sonra Twitter Space’de katıldığı bir kripto yayınında “Her restoran, her berber dükkanı, her banka hatta hatta herkes ABD doları veya Bitcoin ile işlemlerini halledebilir ve hiç kimse ödemeyi reddedemez” demişti. El Salvador, 2001 yılında ABD dolarını ana para birimi olarak kabul etmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!