İngiliz polisi, geçtiğimiz gün yapılan 150 milyon dolarlık operasyon sonrası yeni bir operasyonda 250 milyon dolarlık kripto paraya el koydu. Operasyonda 39 yaşındaki bir kadını kara para aklama şüphesiyle gözaltına aldı.

İngiltere Metropolitan Polisi, bugün yaptığı açıklamada, uluslararası kara para aklamayla ilgili devam eden bir soruşturmanın bir parçası olarak yaklaşık 180 milyon sterlin (yaklaşık 250 milyon dolar) değerinde kripto paraya el koyduğunu duyurdu.

El koymanın hangi kripto para birimini kapsadığı belli değil. Polis, bazı haber kuruluşlarının bildirdiği gibi, kripto para biriminin Bitcoin olup olmadığını veya başka bir kripto para birimi olup olmadığını söylemeyi reddetti. Yeni el koyma, geçen ayın sonlarında 114 milyon sterlinlik (150 milyon dolar) kripto parayı ele geçirme işleminden sonraki ikinci vaka olarak kayda geçti.

En büyük operasyonlardan biri

Metropolitan Polis Komiser Yardımcısı Graham McNulty, operasyonla ilgili “Suç dünyasında nakit hala kral olmaya devam ederken, dijital platformlar geliştikçe, kirli paralarını aklamak için kripto para kullanan organize suçluları giderek daha fazla görüyoruz” dedi.

Polis, bunun küresel olarak en büyük kripto ele geçirmesi olduğunu iddia ederken, dünya çapında çok daha büyük ölçekte çok sayıda başka yakalama oldu. Örneğin, ABD hükümeti tarafından Silk Road pazarını kapattığında ele geçirilen 1 milyar dolarlık Bitcoin veya Çin tarafından PlusToken skandalı nedeniyle ele geçirilen 4.2 milyar dolarlık kripto para.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!