İngiltere Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin “para olmadığını” söyledi, ancak sabit kripto paraların (fiat para birimlerine sabitlenmiş kripto varlıkları) finansal sistemde “entegre” hale gelebileceğini sözlerine ekledi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, İngiltere merkez bankasının Euro veya ABD Doları gibi fiat para birimlerine sabitlenmiş kripto varlıkları araştırdığını ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) faydalarını araştırdığını defalarca söyledi. Ancak Bailey, Bitcoin gibi merkezi olmayan dijital varlıkların tehlikeleri konusunda da yine uyarılarda bulundu.

“Bir kripto varlık asla para değildir”

Bailey, kripto paraların geçiş izni alamayacağından bahsederken, “Kanun yapıcıları olarak, inovasyonun kamu yararına hizmet etmesi için gidilen yolun kurallarının net olması lazım. İnovasyon denilen şey eğer kamu yararına hareket etmiyorsa, bu yoldan geçiş izni alamaz. Çünkü bu izin verilirse, sonuçlarının iyi olmama ihtimali çok yüksek olacaktır. Dijital paralar konusunda çabuk benimsenme olmasını da istiyoruz. Ancak bu bir kovalamaca oyunu değil. Kovalayıp sonra yakalamak başarının reçetesi değil” dedi.

Sabit kripto paraların sisteme daha uygun olduğunu ifade eden İngiltere Merkez Bankası Başkanı, “Stablecoinler, finansal sistem ve istikrarı için önemleri açısından sistemik olma potansiyeline sahip” dedi. “Onlar [stablecoinler], Bitcoin gibi hiçbir desteği olmayan ve dolayısıyla değer istikrarı sağlamak için hiçbir çapaya sahip olmayan kripto varlıklardan farklıdır. Bir kripto varlık asla para değildir ve hiçbir desteği olmadığı için gerçek bir değeri yoktur. Hiçbir şey tarafından desteklenmeyen bir şeyin değerine devlet tarafından desteklenen bir şeyden daha fazla güven duymadığı özgürlükçü görüşü benimseyen kripto meraklılarıyla tanıştım. Bunun benim katıldığım bir görüş olmadığını söylemekle yetiniyorum.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!