İngiltere Merkez Bankası, Birleşik Krallık’taki dijital para biriminin potansiyelini keşfetmek için Hazine Bakanlığı ile el ele verdi ve dijital para çalışmalarına başladı.

İngiltere Hazine Bakanlığı ve İngiltere Merkez Bankası, dijital para araştırmalarını koordine etmek amacıyla Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Görev Gücü oluşturacağını açıkladı.

Banka, potansiyel dijital para biriminin İngiltere Merkez Bankası tarafından çıkarılan, ev halkı ve işletmeler tarafından kullanılmak üzere yeni bir dijital para biçimi olacağını ifade etti ve “Oluşturulacak dijital para, nakit ve banka mevduatları ile yer değiştirecek” dedi.

İngiltere Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada Görev Gücü, CBDC’yi keşfederken Birleşik Krallık yetkilileri arasında yasal hedeflerine uygun olarak stratejik bir yaklaşım benimsemeyi ve aralarında yakın koordinasyonu teşvik etmeyi amaçladığı açıklandı. Buna göre Görev Gücü şunları yapacak:

  • Potansiyel bir İngiliz dijital parası CBDC’nin amaçlarının, kullanım durumlarının, fırsatlarının ve risklerinin araştırılmasını koordine etmek.
  • Hedeflere ulaşmak için bir dijital paranın göstermesi gereken tasarım özelliklerinin değerlendirmesine rehberlik etmek.
  • Birleşik Krallık dijital parası için genel durumun titiz, tutarlı ve kapsamlı bir değerlendirmesini yapmak.
  • İngiltere’nin küresel inovasyonun ön saflarında kalmasını sağlamak için uluslararası dijital para gelişmelerini izleyecek.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.