Dünya Ekonomi Forumu, sabit paralar da dahil olmak üzere kripto para birimleri için bir yönetişim çerçevesi tasarlamak üzere uluslararası bir konsorsiyum oluşturdu.

Cuma günü yapılan açıklamada, kurulan konsorsiyumun amacının finansal kurumları, hükumet temsilcileri, yazılım geliştiricileri ve küresel toplumun diğer üyelerini bir araya getirmek olduğu söylendi. Konusu ise, kripto para birimleri etrafında ne tür bir yönetişimin finansal kapsam hedefini daha iyi hale getirebileceğini belirlemekti. 

Herkesin gözü dijital parada

Dijital para birimlerinin toplantının kilit noktası Dünya Ekonomi Forumu kurucusu Chairman Klaus Schwab’a göre; bölge sektörler, fonksiyonlar ve coğrafya arasında. Schwab, Kamu-özel sektör işbirliği konusundaki uzun geçmişlerine dayanarak, bu konsorsiyuma ev sahipliği yapmanın dijital para birimleri için sağlam bir yönetim çerçevesi oluşturmak için gerekli olan görüşmeleri sağlayacaklarını söyledi.

Bu yeni konsorsiyum gelişmekte olan ülkelerden birkaç merkez bankası aracılığıyla yatırım yapmayı hedefliyor. Katılımcıların arasında İngiltere Merkez Bankası Valisi Mark Carney ile birtakım sivil toplum örgütleri de bulunuyor.  

Libra’dan David Marcus, ConsenSys’tan Joe Lubin ve MIT Dijital Varlık Girişimi’nden Neha Narula’da olumlu açıklamalarda bulundu. 

Haberler, WEF’in (Dünya Ekonomi Forumu) blok zinciri uzmanı Sheila Warren ve proje uzmanı Sumedha Deshmukh tarafından oluşturulan bir grup öncülüğünde Blok Zinciri Haklar Yasası belirlendi. Birkaç merkez bankası da geçtiğimiz günlerde bu yeni doğan teknolojinin kullanım örneklerini değerlendirmek için bir araştırma ekibi oluşturacaklarını duyurdu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!