İngiltere Gelir ve Gümrük İdâresi tarafından kripto para piyasasında uygulanan ve uygulanacak vergilerle ilgili detaylı bir kılavuz yayımlandı. Ayrıntılı şekilde ele alınan kripto para vergilendirmesi, borsalarda kripto para alım satımı, kripto paraların birbiriyle takası, madencilik faaliyeti, kripto paralar karşılığında mal veya hizmet almayı içeriyor ve bunların vergilendirileceği anlatılıyor.

Dairenin halka açık bir şekilde internet sitesine koyduğu kılavuzunda çok detaylı bilgiler yer alıyor. Vergilerin türleri, çeşitlendirilmesi ve nasıl uygulanacağı, ödenecek verginin İngiliz Sterlini’ne dönüşümü, diğer token’lar ile alım satımı, kripto paralardaki çatallanma, madencilik işlemleri ve işlem ücretleri, stake konusu, bahis ve oyun sektöründeki kullanımına kadar birçok konu başlığında önemli değerlendirmeler yer alıyor. Kılavuzun tamamına ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz. Örnek olarak iki maddeyi sizlerle paylaştık…

Verginin türü, işletmeye kimin dahil olduğuna ve yürüttüğü faaliyetlere (bu faaliyetlerin bir ticaret olarak sayılıp sayılmayacağı dahil) bağlı olacak. Bu vergiler şu şekilde listelenmiş durumda: Sermaye Kazanç Vergisi (CGT), Kurumlar Vergisi (CT), Masrafa Tabi Kurumlar Vergisi (CTCG), Gelir Vergisi (IT), Ulusal sigorta primleri, Damga Vergileri ve KDV.

  • Madencilik vergilendirmesi

Kripto varlıklar, dağıtılmış deftere yapılan eklemelerin doğrulanması karşılığında “madencilere” verilebilir. Bu tür bir faaliyetin vergilendirilebilir bir ticaret (ticaret fişi olarak kripto varlıklar ile) olup olmadığı, aşağıdakiler gibi bir dizi faktörü hesaba katarak belirli gerçeklere bağlı olacaktır.

  • aktivite derecesi,
  • organizasyon,
  • ticari olma,

Örneğin, kripto para madenciliği yapmak için yedek kapasitesi varken bir ev bilgisayarı kullanmak, normalde bir ticaret anlamına gelmez. Bununla birlikte, beklenen net kâr almak adına, token madenciliği yapmak için özel bilgisayarlardan oluşan bir düzenek satın almak (ekipman ve elektrik maliyetini hesaba katarak) ticaret faaliyeti olarak sayılacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Hiphop ikonu Eminem, ilk NFT koleksiyonunu satışa çıkarıyor

Madencilik faaliyeti bir ticaret anlamına gelmiyorsa, başarılı madencilik için verilen herhangi bir kripto varlıkların Sterlin’e dönüştürüldüğü anda değer ‘çeşitli gelir’ olarak vergilendirilebilir.

  • Borsalarda kripto para alım satımı

Bir kişinin kripto para alım satım faaliyetleri, makbuzlar ve harcamalar bireyin veya şirketin ticari kârının hesaplanmasının bir parçasını oluşturacak. gelir ve Vergi Dairesi yapılan işlemin ticari olduğunu düşünüyorsa:

  • Bireyler için Gelir Vergisi, Sermaye Kazanç Vergisinden daha öncelikli olacak ve kârlara veya zararlara uygulanacaktır.
  • Şirketler için kârlar veya zararlar), ücretlendirilebilir bir kazanç olmak yerine ticaret karlarının bir parçasını oluşturacaktır.
  • Stake etmek

Stake etme, kripto para sahiplerinin, proof-of-stake blok zincirlerini korumaya yardımcı oldukları için ödüller kazanabilecekleri bir süreç ve hazırlanan kılavuzda buna da bölüm ayrılmış durumda. Stake etme faaliyetleri için, faaliyet derecesi, organizasyon, risk ve ticaret dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak vergilendirilebilir bir ticareti temsil edebileceği belirtiliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.