İngiltere’de Bitcoin ve kripto paralar için bir dönemeç yaşanabilir. Avam Kamarası’nda 3 Mart’ta görüşülecek bütçede 50 bin dolar bandını aşan Bitcoin‘e ve getirilmesi plânlanan vergileri ele alınabilir. Thomas Gibbs firmasına göre İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi, bu varlıkların vergilendirilmesini karara bağlayabilir ve bu vergiler yüzde 20 ilâ yüzde 40 arasında değişebilir.

2020 Aralık’tan beri yükseliş trendinde olan kripto para piyasası milyonların dikkatini çekmiş durumda. Kazançların fazlalaşması birçok ülkenin gözünü bu piyasaya çekmesini sağladı ve olası vergiler dillendirilmeye başlandı.

İngiltere’de maliye bakanları her yıl, Avam Kamarası’na ekonominin durumunu ve hükümetin vergileri artırma veya düşürme planlarını özetleyen bir bütçe bildirisi yapar.

İngiltere Maliye Bakanı’nın çantasında kripto paralara vergi var mı?

İngiltere’nin Maliye Bakanı Rishi Sunak, bütçeyi önümüzdeki hafta teslim edecek. Bazı uzmanlar, pandemi döneminde yapılan aşırı harcamayı kapatmak için yapılan bir teklifte, bir yığın vergi artışı öngörüyor. Ancak kripto yatırımcıları için henüz detaylarına hakim olunmasa da vergi yükümlülüklerinde bir artış anlamına gelebilir.

Thomas Gibbs firması kripto paralar için oluşturduğu raporda “İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi, kripto para birimlerini bir para birimi olarak değil yatırım varlıkları olarak görüyor ve bu nedenle sermaye kazanç vergisine tabi. Son haftalarda Bitcoin’de yaşanan büyük artışlar, HMRC’nin dikkatini çekti ve o alanda bir dizi vergi oluşturma hamlesini ortaya çıkaracaktır.” denildi.

İngiltere’de bireyler, bir işverenden alınan kripto, madencilik faaliyeti ve airdrop’lar için Gelir Vergisi ve Ulusal Sigorta ödemekle yükümlüdür. Bunun yanı sıra, kripto varlıklarının elden çıkarılmasıyla elde edilen kazançtan bir vergi yükümlülüğü doğuyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!