İngiltere Finansal Hizmetler Bakanı John Glen, son günlerde yükselişe geçen kripto para piyasalarının dünya ekonomisine yönelik endişelerle ilgili ve kendi plânları hakkında yaptığı açıklamada, İngiltere’nin başlangıçta kripto para piyasasında daha geniş bir düzenleme yerine stabilcoinlere odaklanacağını söyledi.

İngiltere Finansal Hizmetler Bakanı John Glen, kripto paralara değinerek, “Kripto para birimi piyasalarına geniş bir müdahale durumunun daha az acil olduğuna inanıyoruz. Bazı firmaların mevcut çevrimiçi hizmetleri ölçeklendirme ve bunlara bağlanma yetenekleri nedeniyle hızla hakimiyet elde etme ve diğer oyuncuları dışlama potansiyeli var. Rekabete yönelik riskleri yönetmemiz gerekiyor” dedi.

Facebook’un 2019’da, o zamanlar Libra olarak bilinen kendi stablecoin’i Diem’i duyurması hükümetler ve merkez bankaları arasında büyük bir ödeme rakibinin bir gecede ortaya çıkabileceğine dair endişelere yol açmıştı.

Glen’e göre stablecoin’lerin kripto paralara göre potansiyeli daha fazla

Glen, stabilcoinlerin işlem hacmine göre kripto para birimlerinin en büyük bileşeni haline geldiğini ve şu ana kadar küresel olarak sistemik bir oyuncu ortaya çıkmasa da, bunun hızla değişebileceğini söyledi. Bilindiği üzere borsalarda tutulan stabil kripto para miktarı da rekor kırmıştı ve borsalarda tutulan sabit coin miktarı 10 milyar dolarlık değere ulaşmıştı. Bu sıralamada ise başı çeken 40 milyar dolarlık rakamla stablecoin Tether (USDT) olmuştu.

Bakan ayrıca, İngiltere’nin Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan blokzinciri olarak bilinen dağıtılmış defter teknolojisini (blockchain) kullanma konusunda inovasyonu engellemeyeceğini veya korumacı olmayacağını belirtti ve “Finansal hizmetlerin verimliliğinde büyük adımlar atmak ve nihayetinde tüketicilere ve bir bütün olarak ekonomiye fayda sağlamak için burada nesilde bir kez bir fırsatımız var” dedi.

Bilindiği üzere küresel ödeme devi Visa, Ethereum ağını kullanarak stabelcoin olarak bilinen USD Coin (USDC) kullanımına izin vereceğini açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir:  İngiliz polisi, 250 milyon dolarlık kripto paraya el koydu
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.