İtalya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi Consob, kripto borsasının ülkede faaliyet göstermesine izin verilmediğini söyleyerek Binance’e karşı bir uyarı yayınlayan en son devlet kurumu oldu.

İtalyan finansal regülasyon kurumu CONSOB, dünyanın en çok kullanılan kripto para borsası Binance’in ülkede izin verilmeyen şirketler arasında olduğunu açıkladı.

CONSOB’un resmi internet sitesinde denetlenmeyen kripto para yatırımlarının yaygınlaşmasının endişe oluşturduğu aktarıldı ve açıklamada “CONSOB, ‘Binance Group’ şirketlerinin İtalya’da finansal hizmet sağlamaya yetkili kurum olmadıkları yönünde yatırımcıları uyarmaktadır. www.binance.com web sitesindeki, ‘türevler’ ve ‘Hisse Senedi Token’ları’ için de aynı durum geçerlidir. Kamuoyu bu şartlara dikkat etmelidir. Tasarruf sahiplerini yatırım seçimlerini bilinçli olarak yapmaya çağırıyoruz. Yatırılan paraların hepsinin kaybedildiği durumlar yaşanabilir, öngörülemeyen riskler alınmış olabilir ya da siber saldırılar sonucunda IT altyapısı hedef alınabilir” ifadelerine yer verildi.

İngiltere de Binance’i yasaklamıştı

Consob’un uyarısına benzer bir açıklama son haftalarda Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi’nden gelmiş ve FCA, Binance’in Birleşik Krallık kuruluşu olan Binance Markets Limited’i (BML) firmanın ülkede faaliyet göstermeye yetkili olmadığını söyleyerek yasaklamıştı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, regülasyonun korkutucu bir şey olmadığını ifade ederek, “Daha fazla regülasyon, daha fazla olumlu işaret anlamına gelir. İnsanların kripto para dünyasında gelişlerinde kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.” açıklamasını yapmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.