DeFi (Merkeziyetsiz Finans) piyasasında var olan blokzincir şirketi Injective Protocol, 2006 yılında ünlü İngiliz graffiti sanatçısı Banksy’nin yaptığı açık artırmada 95 bin dolara aldığı Moronlar eseri satın aldı, satın alınan eser daha sonra yakıldı, eserin yok edilmesini canlı yayınlayıp bunun videosunu çeken şirket, ardından bu eseri de NFT’ye çevirerek OpenSea adlı NFT platfromunda satışa çıkardı ve 382 bin dolara sattı.

Bu yılın başlarında merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri Injective Protocol ve SuperFarm gibi bir grup blockchain yatırımcısı ve uzmanı, eserin gerçekten Banksy’e ait olup olmadığını anlamak için kimlik doğrulama kuruluşu Pest Control’a doğrulattıktan sonra 95 bin dolara Morons’u satın almıştı. Sonrasında bu eseri yakan Injective Protocol, bu eseri yaktığı videoyu daha sonra OpenSea’deki blokzincir teknolojisini kullanarak eserin non fungible token’ını yani NFT’sini oluşturarak plâtformda satışa çıkardı.

Siyah beyaz baskı üzerine yapılan ve üzerinde “Siz moronların gerçekten bu b.ktan şeyi satın alacağınıza inanamıyorum” yazılı Banksy‘nin Moronlar isimli eseri GALAXY adlı bir kullanıcı tarafından 228.69 Ethereum’a yani 382 bin 336 dolara satın alındı. Injective Protocol sözcüsü Mirza Uddin, NFT satışından elde edilen gelirleri hangi hayır kurumunun alacağına karar verdiğini söyledi.

Graffiti sanatçısı olan Banksy, son 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlendi. Gerçek kimliği bilinmemektedir, Banksy eserlerinde kullandığı imzasıdır.

NFT çılgınlığı sürüyor

Son 1 yıldır hayatımızda olan ve 3-4 aydır popülerliğini zirveye taşıyan sanatçıların görsel eserlerini dijitalize edip tokenlaştırdığı NFT yani değiştirilemeyen, eşsiz tokenlar kripto dünyasında fırtınalar estiriyor. Dallas Maverick’in sahibi Mark Cuban, rapçi Tyga, oyuncu Lindsay Lohan ve son olarak Twitter CEO’su Jack Dorsey gibi ünlü isimlerin de bulunduğu ve alım/satım yaptığı NFT dünyasında koleksiyonlar yüksek fiyatlardan alıcı buluyor. Zengin isimlerin dijital sanat olarak gördüğü bu akıma aşırı bir merak göstermiş ve bu eserleri çok fazla paralar ödeyerek sahip oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Rusya'daki Hermitage Müzesi, NFT sanat sergisine ev sahipliği yapacak

BANKSY’NiN ‘MORONS’ ADLI ESERİNİN YAKILDIĞI VİDEOYU İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.