Internet computer Protocol, küresel internet ağındaki sistem açıkları ve zayıflıkları, internetin tekelleşmesi, kullanıcıların kişisel verilerinin kötüye kullanılması gibi başlıca sorunları çözmek amacıyla yola çıkan DFINITY Vakfı tarafından tasarlanan açık kaynaklı bir platformdur.

Basit akıllı sözleşmeler, De-Fi uygulamaları, endüstriyel platformlar, kurumsal sistemler gibi her ölçekte uygulamayı barındırıp çalıştırabilecek, insanlığın tüm yazılım verilerini akıllı sözleşmelerde barındırabilecek bir altyapı kurmayı hedefleyen platform, 2015-2018 yılları arasında toplam 195 milyon Dolar kaynak topladı. Internet Computer Protocol (ICP), her türlü uygulamayı destekleyebilecek tek bir bilgisayar platformu (işletim sistemi) üretmek için çok sayıda bilgisayar düğümünün toplu hesaplama güçlerini birleştiren merkezi olmayan bir protokoldür.

Geleneksel internetten farklı olarak Internet Protocol, uygulama ve verileri doğrudan blok zinciri üzerinde barındıracaktır. Mart 2021 itibariyle platformun veri merkezleri kurulmaya başlanmıştır. Benzer platformların aksine Internet Computer Protocol’de son kullanıcılar akıllı sözleşmelerin hesaplamaları için ödeme yapmaz, platform “ters gas” modeli ile kendi hesaplamaları için kendi ödemesini kendi yapar. Bu da son kullanıcının ICP ile işlem yapmak için elinde bir kripto para tutması zorunluluğunu ortadan kaldırır ve ICP’yi daha erişilebilir kılar.

Internet Computer Coin (ICP, ICP Coin) bu platformun kendi dijital para birimidir. Az önce bahsettiğimiz “kendi kendine ödeme” sisteminin çalışması için, platformun veri merkezi kullanıcıları, aldıkları veri merkezi hizmeti karşılığında ICP Coin ile ödeme yapar.

Mayıs 2021’de listelenmeye başlayan ICP Coin, piyasaya sürülür sürülmez büyük ilgiyle karşılaştı ve bir anda kripto para piyasasında market payı açısından ilk ona girdi. 469 milyon adet toplam arzı bulunan ICP Coin, şu an 124 milyon adetle piyasada dolaşımda ve yazı yayına hazırlandığı tarihte 1 ICP fiyatı 135 Amerikan Doları’na eşitti. Yaklaşık 16,7 milyar dolarlık pazar payıyla kripto para piyasasında 10. Sırada yer alan ICP Coin, 737 dolar ile tüm zamanların en yüksek fiyatına 2021 Mayıs’taki ilk listelenmesinde erişirken, yine aynı ay 97 dolar ile dibi görmüştü. ICP Coin Binance başta olmak üzere birçok borsadan alınabiliyor. Son olarak Paribu’da da listelendi.

İlginizi Çekebilir:  KuCoin, Binance Coin (BNB)'yi listeledi

Internet Computer Coin (ICP)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.