World Wide Web’de devrim yaratarak merkeziyetsizlik amaçlayan bir blockchain girişimi olan Dfinity Foundation, uzun zamandır beklenen yönetişim token’ı Internet Computer Protocol (ICP)’yi çıkardı ve bir günlük alım satımın şimdiden ilk 10 kripto para arasına girdi.

Token ilk olarak Pazartesi günü Amerikan kripto borsası Coinbase Pro’da piyasaya sürüldü. CoinMarketCap’e göre, Coinbase Pro’da listelendikten sonra ICP’nin ortalama fiyatı yaklaşık 730 dolara yükseldi ve sadece 40 dakika içinde 146 dolara kadar düştü. Bu hareketli günün ardından token fiyatı 400 dolar civarında sabitlendi. Coinbase’den sonra diğer büyük borsalar da sıraya girdi ve Binance, Huobi Global ve OKEx gibi diğer büyük borsalar da platformlarında listeledi. Bu haberin aktarıldığı dakikalarda Coinmarketcap’te 8. sırada yer alan Internet Computer, 345 dolardan kendisine alıcı buluyor ve kısa sürede oluşturduğu 45 milyar dolarlık değerle dikkat çekiyor.

Internet Computer Protocol (ICP) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Internet Computer Protocol, Dfinity’nin kurucusuna göre Bitcoin ve Ethereum’dan sonra blok zincirindeki üçüncü büyük yeniliği temsil ediyor.” Dominic Williams, geçen hafta yaptığı açıklamada projeyi web hızında çalışan, kullanıcı deneyimlerini doğrudan kullanıcılara sunan ve hesaplama kapasitesini ölçeklendiren akıllı sözleşme yazılımını destekleyen ilk blok zinciri olarak tanımlıyor.

Ayrıca sınırsız kapasite ile web hızında çalışan dünyanın ilk blok zinciri olan ICP akıllı sözleşme hesaplamasını ve verileri ölçeklendiren, bunları web hızında çalıştıran, verileri verimli bir şekilde işleyen ve depolayan ve geliştiricilere güçlü yazılım çerçeveleri sağlayan bir proje olarak göze çarpıyor.

Ekim 2016’da hayata geçirilen proje, DFINITY, Andreessen Horowitz, Polychain Capital, SV Angel, Aspect Ventures, Electric Capital, ZeroEx, Scalar Capital ve Multicoin Capital gibi yatırımcılardan toplam 121 milyon dolar topladı.

İlginizi Çekebilir:  Messari analistinden büyük iddia "Ethereum, Bitcoin'den daha değerli olabilir"

Internet Computer Protocol Coin (ICP)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.