Geçtiğimiz ay listelenen ve en yüksek seviyesi olan 700 doları gören Internet Computer Protocol, yüzde 80’den fazla kayıpla 60 doların altına düştü. Peki düşüşün sebebi neydi?

Yaklaşık 1 ay önce kripto para yatırımcıları en çok yatırım yapılan kripto paralar listesinde yeni bir kripto parayı görmüş ve büyük ilgi uyandırmıştı. Internet Computer Protocol (ICP) dikkat çekici bir biçimde 500 milyon doların üzerinde işlem hacmine sahipti ve piyasa değerine göre ilk 10 kripto para sıralamasında üst sıralara oynamıştı.

Ancak Bitcoin’in aşağı yönlü sert hareketi sonrası tüm altcoinler ile birlikte ICP de düşüş eğilimine girdi. Sosyal forum sitesi Reddit’teki kullanıcılar, projenin arkasındaki fikir ve teknolojinin sağlam olmasına rağmen, projenin düşüşünün açgözlülük ve zayıf dağılımına bağlı olabileceğini söylüyor.

Internet Computer Protocol neden düştü?

Reddit’teki bu yöndeki en çok oy alan gönderinin yaratıcısı ‘SweetPie123’ adlı kullanıcı, “Teknolojileri hakkında okumaya bakılırsa coin’in kendisi o kadar da kötü gelmiyor, sadece dağıtım iğrenç. İyi bir projenin açgözlülük tarafından mahvolduğunu görmenin üzücü” diye yazdı.

Bir başka kullanıcı da tokenomics konusundaki ‘kötü niyet’e dikkat çekerek, “Erken yatırımcılar coin başına 3 sentten yaklaşık 5 dolara kadar herhangi bir yerden satın aldı. Her ay yeni arzın kilidi açılıyor ve bu da satış baskısını artırıyor. Ayrıca, varlığın %1 airdrop, %50 takıma, geri kalanı yakın zamanda coinlerini bırakabilen VC’lere (melek yatırımcılara) satıldı.” dedi.

İlk 10 kripto para sıralamasından düşen ICP, şimdi 8 milyar dolarlık piyasa değeri ile 17. sırada yer alıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!