IOST (Internet of Services) Coin, kripto para piyasasında yaşanan yavaş işlem hızı ve yüksek işlem ücretleri (komisyon) gibi sorunları çözmek için geliştirilen bir blok zincir projesidir. Hedef kitlesi online hizmet sağlayıcıları ve onların ödeme yapan kullanıcılarıdır. PoB ve EDS adı verilen iki yenilikçi teknoloji ile çalışır.

IOST ağı, EDS adı verilen teknoloji ile büyük parçalara bölünebilir (sharding) bu sayede ağdaki işlemler de dağıtılır. Ayrıca klasik PoW (Proof of Work – İş İspatı) modeli yerine “normal” ve “inanılırlık katmanı” adı verilen iki katmandan oluşan PoB protokolünü kullanır. Bu modelde her kullanıcının, bir önceki işlemlerine göre belirlenen bir “inanılırlık” değeri vardır ve işlemler kullanıcılara dağıtılır, inanılırlığı yüksek olan kullanıcının işlemi daha hızlı şekilde onaylanır. Yani IOST ağı kullanıldıkça işlem hızları artar.

IOST kripto parası, IOST ağının token’ıdır. Kullanıcıların inanırlık değerlendirmesinde kullanılır. Yani hesabında en çok IOST’u olan kişi, en çabuk işlem hızlarını yapar. Aynı zamanda bu token’ler ile diğer kripto paralar takas edilebilir, akıllı sözleşmelerdeki işlem komisyonları IOST ile ödenebilir ve ödeme işlemleri de IOST ile yapılabilir.

IOST’un toplam piyasa arzı 22,3 milyar adettir ve bunun 16,3 milyar adedi dolaşımdadır. Yaklaşık 694 Milyon Amerikan Doları piyasa değerine sahip olan IOST, kripto para marketinde 83. sıradadır. Yazının hazırlandığı sırada 1 IOST, 0.042 Dolar değerindeydi. IOST, en yüksek deperine 2018 Ocak’ında 0.13 Amerikan Doları ile erişti. IOST Coin, Türk borsaları arasında arasında listelenmezken, yurtdışında Binance, Upbit, Digifinex, OKEx, Huobi Global gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor.

IOST Coin‘i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!