Iota, internet korsanlarının hedefi oldu, 12 Şubat’da yapılan saldırı resmi masaüstü cüzdanlarına yapıldı. Daha sonrasında, aynı gün içerisinde Iota ağını kapattı.

Iota’nın kurucusu David Sonstebo, 6 Mart’da yaptığı açıklamada zarar gören 46 kişinin toplam 1,97 milyon dolarlık zararını şahsi hesabından gidereceğini söyledi.

Cointelegraph’a konuşan Sonstebo, verdiği demeçlerle bahsi geçen ödemeyi yapacağını yineledi ve Iota Vakfı’nın 10 Mart’da ağını tekrar açacağını belirtti.

Kurucu aynı zamanda saldırıya uğraması sebebiyle edindiği deneyimleri de paylaşmaktan kaçınmadı. Iota ekibi bir önceki saldırıda hırsızları yakalamayı başarmıştı.

David Sonstebo ile röportaj

Muhabir: Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Iota saldırısından etkilenen kişilere şahsi hesaplarınızdan ödeme yapmayı düşündüğünüzü belirten yayınların yapıldığını görüyoruz, bu söylenenlerin doğruluğunu onaylayabilir misiniz?

David Sonstebo (DS): Discord’daki Iota mesajları gerçekten güvenilirdir. 

Muhabir: Yaşananlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Örneğin kaç Iota çalındı?

DS: Hırsızlık MoonPay’in altyapısı sebebiyle gerçekleşti, ancak Iota cüzdanlarının entegrasyon ile ilgili bazı sıkıntıları var bu da onları internet korsanlarının açık hedefi haline getiriyor. Hesaplardan hortumlanan Iota miktarı ise 8.5 milyon kadar.

Muhabir: Kaç Iota kullanıcısı saldırıdan etkilendi, kaç cüzdanın ele geçirildiğine dair bilginiz var mı?

DS: Saldırıdan 46 adet cüzdan doğrudan etkilendi. Ancak kullanıcıların bir kısmının ikiden fazla hesabı olduğu için 50’den fazla cüzdanın etkilendiğini söyleyebiliriz.

Muhabir: Kendi paranızla kullanıcıların zararını kapatmaya karar vermenize ne sebep oldu? Diğer seçenekler göze alındı mı? Bunun size maliyeti ne kadar olacak?

DS: Bu oldukça basit; kendimi ya da kurucuları zengin yapmak amacıyla Ioata’ya başlamadım. Bu sebeple de, Iota diğer tokenler gibi ne ön maden çalışmasına sahip oldu ne de belirli kişilere başlangıçta pay dağıttı. Iota gerçekten kökünden büyüyen bir oluşum. Amacımız, güvenli bir otonom gelecek ve çok sayıda endüstride yeniliği katalize etmek. Bu yolda, dünyanın ilk gerçekten merkezi olmayan, ölçeklenebilir ve ücretsiz DLT’sini oluşturmaya çabalıyoruz. Birkaç yıl önce ulaşmayı hedeflediğimiz hedefe tam olarak ulaşmak için her zamankinden çok daha yakınız. Böylece, Iota Vakfı’nı korumak için kişisel varlıklarımı kullanmayı seçtim. Bu şekilde, hedefimiz sekteye de uğramamış olacaktır. Organizasyon içerisindeki hiç kimsenin hatalı olmadığını ve inşa ettiğimiz ekiple daha öncesinde hiç bu kadar gurur duymadığımı vurgulamak istiyorum. Diğer taraftan bu soygun yaklaşık, 2 milyon dolara mal olacak. Gerçekten büyük bir meblağ, ancak birincil hedefim para olsaydı karımı en üst seviyeye çıkarmak için çok fazla fırsatım oldu. Benim için başlıca amaç, vizyonumuza dayanarak geleceği inşa etmektir. Umarım suçluları bir gün yakalayacağız ve fonları geri kazandıracağız. Belki düşük bir ihtimal ancak daha öncesinde de yapmıştık. 

İlginizi Çekebilir:  Bakkt nedir? Piyasa için ne anlam ifade ediyor?

Muhabir: Bu olaydan çıkardığınız dersler nelerdir?

DS: öncelikle, hiçbir koşulda güvenlikten asla ödün vermemek için güçlü bir neden yarattı. MoonPay güvenlik açığı, Iota Vakfı’nın alanındaki en iyi cüzdanlardan birisini tasarlamak için çabalaması ve bir değil birçok platformda bu cüzdanı test ediyor olması sebebiyle gerçekleşti. Geriye dönüp baktığımda yapabileceğimiz şeylerin ufak şeyler olduğunu görüyorum, belki biraz sabır belki de prosedürleri biraz daha sıklaştırmak. Bu olayın bir daha yaşanmayacağına dair söz verebilirim. Bu yaşananlardan sonra Iota Vakfında daha fazla güvenlik uzmanı işe almış olabiliriz.

Muhabir: Küçük geliştiricilere tavsiyeleriniz neler olur?

DS: Yazılım geliştirirken en büyük sloganınız; sadece paranoyaklar hayatta kalır, olmalı. Bunun dışındaki tek tavsiyem ise her şeye rağmen pes etmemek olacaktır.

Muhabir: Önümüzdeki aylarda Iota ile ilgili bizi bekleyen şeyler neler? 

DS: Iota Vakfı ve Iota Projesi, her alanda daha önce olmadığı kadar hızlı gelişiyor. Chrysalis adını verdiğimiz protokolde önemli gelişmeler var. Ayrıca Iota’nın kitlesel anlamda benimsenmesi için birçok kurum ile iletişime geçiyoruz. Aslında saldırının yaşandığı gün Tangle EE’yi başlatmıştık, ancak saldırı sebebiyle geri planda kaldı.

Muhabir: Iota 10 Mart’da yeniden ağını açık hale getirmek için hazırlanıyor mu?

DS: Evet.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.