IOTA (MIOTA) Coin, “nesnelerin interneti” (Internet of Things – IoT) teknolojisine özel olarak tasarlanmış, block (blokzincir) teknolojisi altyapısı ile çalışmayan, merkeziyetsiz, modüler ve ölçeklenebilir bir dijital para birimidir. IOTA (MIOTA) Coin’i geliştirenlerin odaklandığı en büyük konu, kripto para piyasasında gerçekleştirilen işlemler için ödenen işlem ücretidir. IOTA (MIOTA) Coin, bu işlem ücretlerini sıfırlama amacıyla geliştirilmiştir.

Özellikle “Nesnelerin İnterneti” teknolojisi geliştikçe, blockchain (blokzincir) tabanında yapılan mikro ölçekli işlemlerin sayısı da artmaktadır. Ancak işlemler her ne kadar düşük boyutta da olsa, her işlemden işlem ücreti alınması hatta bu işlem ücretlerinin (komisyon) bazen transfer edilen miktardan bile fazla olması, büyük bir sorundur. Geleneksel kripto para birimlerinde, özellikle de madencilik ile oluşturulan kripto paralarda, bu işlem ücretlerini sıfıra indirmek imkansızdır, zira madenciler ya da blok üreticileri, alacakları bu ücretler karşılığında çalışırlar. Eğer işlem ücretleri alınmazsa, yapılan işlemler onaylanmaz ve yeni paralar üretilemez.

IOTA teknolojisi nasıl çalışır?

IOTA geliştiricileri, işlemleri gerçekleştirenler ve onaylayanların ayrı kişiler olmasının bu sorunun kaynağı olduğunu iddia ederek blok zincir teknolojisini kullanmayan ve dolayısıyla da bu sorunların olmadığı, gelecek vaat eden bir kripto para meydana getirmişlerdir.

IOTA (MIOTA) Coin, blockchain (blok zincir) altyapısı yerine, Tangle isimli, bloksuz bir dağıtım teknolojisi kullanmaktadır. Bu hedef odaklı altyapı sayesinde kripto para transferinde işlem ücreti alınmamaktadır. Bu şekilde, çok düşük miktarda işlemler de rahatça yapılabilmektedir.

IOTA (MIOTA) Coin’in arkasında bulunan Tangle teknolojisi sadece kripto varlık değil, aynı zamanda veri transferi gerçekleştirmeye de olanak sağlamaktadır. Bu altyapı ile iki cihaz doğrulanmış ve güvenli iletişim protokolleri aracılığıyla birbirlerine bağlanarak, uçtan uca iletilir ve veri güvenliği sağlanır.

Açık kaynaklı ve benzersiz bir defter yapısına sahip olan IOTA (MIOTA) Coin’de her transferi, her biri kendisinden iki önceki işlem tarafından onaylanan kendisinden iki önceki işlem onaylar. Böylece işlem yapan bütün kullanıcılar, kendi işlemlerinin onaylanabilmesi için, diğer işlemleri onaylamak üzere çalışmak zorundadırlar.

İlginizi Çekebilir:  En iyi ve en güvenli 5 Bitcoin cüzdanı

Bu teknolojinin yanı sıra, IOTA geliştiricileri yeni bir Oracle çözümü geliştirerek zincir dışı verilerin de ağda yer alan uygulamalara ve akıllı sözleşmelere entegre edilebilmesini mümkün kılan, bu sayede Chainlink (LINK) ağına rakip olan bir sistem geliştirdiklerini de duyurmuşlar ve daha verimli bir depolama imkanı sunmuşlardır.

IOTA geliştiricileri aynı zamanda makineden makineye (M2M) çözümler üzerinde çalışarak, endüstriyel ölçekte de IOTA (MIOTA) Coin’in kullanılmasının önünü açmışlardır. Bu endüstriler arasında otomotiv ve beyaz eşya sanayisi gelmektedir. Bu sektörlerde yer alan Samsung, Cisco, Volkswagen, Deutsche Telekom, Fujitsu, Bosch ve Orange gibi dev firmalar IOTA ile işbirliği yapmaktadır.

“Makine ekonomisi” kavramına ağırlık veren ve “veri yeni petroldür” sloganıyla hareket eden IOTA geliştiricileri, nesnelerin internetine dahil olan akıllı fırından, akıllı buzdolabına, sürücüsüz otomobilden yazıcıya kadar tüm akıllı cihazların para birimi olarak IOTA (MIOTA) Coin’i lanse etmektedir.

IOTA (MIOTA) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Şu an piyasada yaklaşık 2,8 Milyar adet IOTA (MIOTA) Coin bulunmaktadır. Bu, toplam arzın yüzde yüzüdür. Kripto para piyasasındaki toplam değeri 3,3 Milyar Amerikan Doları olan IOTA (MIOTA) Coin, yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 adedi 1.20 Amerikan Doları’na değerlenmiştir.

Piyasa değeri açısından kripto para piyasasında 26. sırada bulunan IOTA (MIOTA) Coin, 2020 Mart’ında dibe çakılıp 0.079 Amerikan Doları ile en düşük değerini yaşarken, 2017 Aralık ayında 5.69 Amerikan Doları ile zirve yapmıştır.

IOTA (MIOTA) Coin, Binance, Bitpanda gibi kripto para borsalarında Türk Lirası ile alınabilmekte, ayrıca birçok borsada alım-satım ve transfer (yatırma-çekme, alma-gönderme) işlemleri yapılabilmektedir.

IOTA (MIOTA) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!