Kripto para birimlerinde biri olan IOTA, nesnelerin interneti (internet of things) için tasarlanmıştır. Nesnelerin interneti, en basit haliyle cihazların internet yoluyla birbirleriyle etkileşime girebilmesi anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse, cep telefonunuz ve evinizdeki televizyon arasındaki bağlantı nesnelerin interneti kullanımına örnektir. 

IOTA kripto para birimi, borsada MIOTA şeklinde ifade edilir. 17 Mayıs Pazar günü verilerine baktığımız zaman, 1 dolar karşılığında 0,2033 MIOTA satın alabiliyorsunuz. Bitcoin ve Altcoin birimlerinin güncel fiyat verisini öğrenebilmek için GazeteCoin platformunu yakından takip edebilirsiniz.  Şimdi IOTA kripto para biriminin diğer dijital paralarla arasındaki farklara yakından bakalım.

IOTA’nın Avantajları

Blockchain tabanlı kripto para birimlerinin aksine IOTA’nın belirli avantajları var. Tangle teknolojisine sahip olan IOTA, Blockchain tabanlı Bitcoin’in aksine Directed Acyclic Graph düğümünü kullanır. DAG olarak da ifade edilen bu teknolojiye yönlü düz ağaçlar da denebilir. 

IOTA’nın avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

  • İşlem ücreti yok.
  • Modülerdir.
  • Merkezi yapılara bağlı değil.
  • Ölçeklenebilir bir kripto para birimidir.

IOTA’nın kripto para birimleri arasında en önemi farkı işlem ücretinin olmaması. Blockchain tabanlı kripto para birimlerinde işlem ücretleri borsadan borsaya göre farklılıklar gösterebiliyor. Büyük miktarda yapılan işlemlerde göze batmasa da düşük tutarlı işlemlerde görülen ücretler bazen sorun yaratabiliyor. IOTA’nın kendine özgü teknolojisi, işlem ücretini sıfırlamış durumda. Madencileri ortadan kaldırarak işlem ücretinin kaldırılmasının yanı sıra bu durum aynı zamanda kripto para piyasasının maden işletmelerinin tekeline girmesini de büyük ölçüde önlemiş oluyor.

IOTA Nasıl Alınır?

Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarıyla IOTA satın almanız mümkün değil. Bunun yerine Binance aracılığıyla IOTA alabilirsiniz. IOTA satın almak için Türk lirası kullanamayacağınız için Binance hesabınıza BTC transfer ettikten sonra IOTA alımı sağlayabilirsiniz. Dünyadaki en yüksek hacimli kripto para borsalarından biri olan Binance’a kayıt olduktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek IOTA satın alabilirsiniz:

İlginizi Çekebilir:  Stabil coin'in normal coinden farkı nedir? Stabil coin nedir, nasıl satın alabilirim?

Sol üst ekrandaki Exchange sekmesinin üzerine geldikten sonra Basic butonuna tıklayın. Karşınıza çıkacak olan sayfanın sağ tarafındaki IOTA/BTC seçeneğine tıklamanız gerekir.

Buy IOTA penceresindeki Price (fiyat) ve Amount (miktar) kısımlarını doldurduktan sonra IOTA satın alabilirsiniz. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.