IOTA vakfı, IOTA isimli kripto parası ve çalınan cüzdan hizmetleri olan Trinty ile ilgili bir açıklamada bulundu. 

IOTA sahibi insanların yaptığı kayıp ihbarlarından sonra, IOTA vakfı 13 şubatta bir ağ güncellemesi ve ardından da birtakım işlemlerin durdurulması şeklinde eyleme geçti.

IOTA Blockchain değil Tangle kullanıyor

2017’deki boğa sezonunda önemli bir kripto para olan IOTA, blockchain’de  olmayan birkaç kripto paradan birisiydi. IOTA, Asiklik Grafik Teknoloji ya da DAG diyebileceğimiz bir teknoloji üzerinden Tangle’la çalışıyor.

IOTA, Coordinator adını verdiği bir uygulama ile ağa yapılan saldırıları engelliyor. Her ne kadar halen Coordinator uygulaması kullanımda olsa da 2018 yılında kaldırılması gündeme getirilmişti.

IOTA’nın Trinty’si sorunlara sebep oluyor

Vakıf, geçtiğimiz yaz Trinity isimli IOTA depolamaya yarayan bir wallet yayınlamıştı. 12 Şubat 2020’de, IOTA yatırımcıları Trinity cüzdanlarına ulaşamadıklarını, ulaşabilenlerin ise cüzdanlarında IOTA’larını göremediğini şirkete bildirdiler. 

İlerleyen günlerde, IOTA vakfı mağdurların private keylerinin çalınmış olabileceğinden şüphelendiklerini söyledi. Vakıf yaptığı açıklamada bildirilen 10 vakanında Trinity walletlarla ilgili olduğunu da dile getirdi.

Ağ işlem araştırması sonucunda gerçekleşen hırsızlık vakalarının sadece %50’sinin vakfa bildirildiği söylendi. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.