Kripto para madencisi, sistemi kontrol ediyor.

Kripto para sektörünün oldukça yaygın olduğu İran’ın ülkedeki kripto para madencilerine 1000’den fazla lisans verdiği söyleniyor.

İran’ın başkenti Tahran’da yayın yapan yerel kaynak Financial Tribune’deki habere göre, bilgi ve iletişim teknolojisi (BİT) sektörünü temsil eden bir İran STK’sı olan ICT Guild Organizasyonu’ndan bir yetkili, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafından kripto para madencilerine lisanslar verildiğini söyledi.

Yetkili Amir Hossein Saeedi Naeini, kripto madenciliği endüstrisinin İran ekonomisine 8,5 milyar dolar katkıda bulunma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Enerji maliyeti yaz aylarında yükseliyor

İran, Haziran ayında kripto para madenciliğini ülkede yasal hale getirmişti. Ucuz elektrik maliyeti madenciliği ülke topraklarında oldukça çekici hale getirmişti. Madenciler, 1 kilovat saat elektrik için 4.800 İran Riyali yani 0.11 dolar civarında ücretlendiriliyor. Bu ücretlendirme yaz aylarında (Haziran-Eylül) arasında ise kWh başına 19.300 İran Riyali yani neredeyse 50 cent’e kadar yükseliyor.

Naeini’ye göre, yüksek elektrik tarifeleri ile sıkı düzenlemeler ve denetlemeler kripto madenciliği sektörünü küçük yatırımcılar için daha az cazip hale getirdiğini söylüyor. Bu nedenle İran’da şu anda sınırlı sayıda yetkili maden çiftliği faaliyet gösteriyor.

İran’da sayısı artan kripto para madencilik çiftliklerinin ülkedeki enerji tüketimini yüzde 7.0 artırmış ve ülkedeki elektrik şebekesinin düzenini bozarak tüketicileri olumsuz etkilediğini söylemişti. İran, kripto para birimlerini yasal olarak tanımıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!