İran İslam Cumhuriyeti, Bitcoin ve diğer kripto paraların Merkez Bankası tarafından ithalat işlemlerinde kullanılmasına izin verdi. İran yıllardır Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlarına maruz kalıyor ve yetkililer bu yaptırımlardan kurtulmak adına bu kararı verdiği belirtiliyor.

İran Bakanlar Kurulu, kripto paraların İran Merkez Bankası’nın ithalat fonlama mekanizmalarına yönlendirmek için mevzuatı değiştirdi. Tahran yönetimi, ülkedeki kripto para regülasyonlarında büyük bir değişikliğe giderek İran Merkez Bankası ve İran Enerji Bakanlığı tarafından birlikte hazırlanan yasa değişikliğiyle, hükümetin dış ticaret anlaşmalarında Bitcoin kullanmasını sağlayabilir.

İran Merkez Bankası

Bitcoin, İran için yeni bir umut

Ülkedeki kripto para madencilerinin bundan böyle doğrudan merkez bankasına satış yapabileceklerini iddia etti. İran Merkez Bankası, madencilerin her bir Bitcoin’in üretimi için ne kadar elektrik harcandığını hesaplayarak madenciler adına bir üst limit belirleyecek. Madenciler bu fiyat limitinin üstünde satış yapamayacak ve yasal sınır Enerji Bakanlığı tarafından yayınlanan talimatlara göre belirlenecek.

İran resmi para birimi Tümen, 2018’den beri devam eden krizle ülkedeki yüzde 34’lük enflasyonla önemli ölçüde değer kaybetti. Ülke, ABD yaptırımlarının pençesinde boğuşuyor ve bu yüzden uluslararası ticaret için dolar kullanamıyor.

İran, bu nedenle, çaresiz durum olduğu için Bitcoin volatilitesi dikkate alınmadan, eyalet düzeyinde bunu yapan ilk ülke oldu. Ülke ekonomisi, koronavirüs krizinin de pençesinde hareket edemez hale gelmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!