İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, enerji kaynaklarında yaşadıkları sıkıntılar sebebiyle 22 Eylül’e kadar ülkede Bitcoin başta olmak üzere bütün kripto para madenciliğini yasakladıklarını açıkladı.

Ruhani, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada ülkede 22 Eylül tarihine kadar kripto para madencilik faaliyetlerinin yasaklandığını duyurdu. Bilindiği üzere İran, evlerde yapılan madenciliği de ‘radarına’ almış, hane halklarının madenciliğinin de yasaklandığını açıklamıştı.

Çin’in Bitcoin madenciliğine karşı sıkı tedbirler alınacağının açıklanmasının ardından İran da bu yönde bir karar aldı. Ülkede lisanslı bir şekilde kripto para madenciliği yapılıyor ancak son dönemde ülkede yaşanan elektrik kesintileri ve güç kaynaklarında yaşanan problemler kamuoyunda büyük bir hoşnutsuzluğa yol açmıştı.

İran’ın Enerji Bakanlığı Sözcüsü 24 Mayıs’ta İran medyasına verdiği röportajda elektrik kesintisinin ana nedenlerinin sıcak hava, endüstriyel refah nedeniyle artan elektrik tüketimi, kuraklık nedeniyle azalan hidroelektrik ve çok fazla elektrik tüketimi olduğunu söylemişti. İran’ın gelecekte elektrik tüketimini kademelendireceğini, yeni enerji santralleri kuracağını ve kripto para madenciliğini durduracağını söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.