Bitcoin madenciliğinde dünyada en üst seviyede yer alan ülkelerden olan İran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kripto para faaliyetlerinin ülke çapında yasallaştırılmasının gerektiğini belirtti ve bakanlıklara bu konuda hareket geçmeleri yönünde tavsiye verdi.

Bitcoin’in ana akımda büyük ilgi görmesinin ardından devletler de lider kripto paraya ilgi duymaya başladı. Hem madencilik hem de piyasa tarafında çokça konuşulan Bitcoin’de El Salvador’un Devlet Başkanı düzeyinde benimsenme kararının ardından madencilik faaliyetinin bir hayli yüksek olduğu ve İran’da görev süresi bitmesine az kalan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili yasallık açıklaması geldi.

Ruhani’den ilgili bakanlıklara yeşil ışık

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’da yer alan habere göre, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun toplantısına başkanlık eden ve toplantıda kripto paralar ve madencilik konusuna değinen Ruhani, “Halkın sermayesini ve gelirini korumak için kripto para faaliyetleri yasallaştırılmalı ve bakanlıklar bu konuda en kısa sürede çalışma başlatmalı.” ifadelerini kullandı.

Kripto para ödemelerinin yasak olduğu ülkede hem hane halkı hem de devlet düzeyinde Bitcoin madenciliği faaliyeti yapılıyor. Madencilikten dolayı ülkede yüksek seviyede elektrik tüketimi baş gösteriyor. Ruhani bundan dolayı 22 Eylül’e kadar kripto para madenciliği faaliyetlerini yasakladıklarını duyurmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.