İran hükümeti hanelerde yapılan Bitcoin madenciliği için yeni bir yasak getirdi ve şimdi ağır para cezaları uyguluyor. İran Enerji Bakanlığı Sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, Bitcoin madenciliğini göze alanların söz konusu para cezalarını ödemenin yanı sıra, elektrik şebekesine verdikleri zararları da tazmin etmek zorunda olduklarını açıkladı.

İran’da bu yıl, elektrik arzı iki sorunla karşı karşıya kaldı. Birinci sebep, azalan yağış nedeniyle hidroelektrik santrallerinin elektrik üretimindeki azalması ikincisi de halkın ev elektriğini kullanarak kripto para madenciliği yapması.

Kripto para birimlerinin izinsiz madenciliği, yerel elektrik şebekesine ve transformatörlere verilen hasar nedeniyle elektrik tedarikinde sorunlar yarattığını kaydetti. Mashhadi Rajabi, bu madencilerin devam eden faaliyetlerinin güç kaynaklarını kesinlikle daha zor duruma sokacağını ve hasar nedeniyle kesinti olasılığının yüksek olduğunu kaydetti.

İran hükümetinin 2019 yılında endüstriyel bir faaliyet olarak kripto para madenciliğini onaylamasının ardından, çok sayıda şirket son derece düşük maliyetli elektrik sayesinde ülke genelinde kripto para madenciliği yapmaya başladı ve şimdi İran elektrik santralleri bu sektörü gelirlerini artırmak için bir fırsat olarak görmeye başladı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.