İran, Meclis’te hazırlanan yasa tasarısı sonrası, kronik enflasyon ve ABD’nin yaptırımları nedeniyle eriyen para birimi İran Riyali’nden dört sıfır attı. Ekonomistler, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri de aktif bir şekilde kullanılan İran’da resmi para birimindeki bu değişimin ülke ekonomisini nasıl etkileyeceğine kuşkuyla bakıyor.

İran parlamentosunun hükümetin ulusal para birimi olan Riyal’den dört sıfır silinmesine izin vermek için bir yasa tasarısını kabul ettiği bildirildi. Sürekli maruz kaldığı yüksek enflasyon nedeniyle, 2017 sonlarından bu yana ülke sokak protestolarıyla çalkalanıyordu.

İran Riyali, İslam Devrimi’nden bu yana istikrarlı şekilde düşüyor

İran hükümeti sözcüsü Ali Rabiei, “Dört sıfırın ortadan kaldırılması finansal işlemleri basitleştirmek için gerekli bir eylem” dedi. Raporlara göre, Anayasayı Koruma Konseyi’nin bu yeni yasayı onaylaması bekleniyor. İran devlet televizyonu, İran Merkez Bankası’nın (CBI) değişiklikleri uygulamak için iki yıla sahip olacağını kaydetti ve İran Riyali’ni dolaşımdan kaldırarak bunun yerine Tümen adı verilen ve halk arasında bu şekilde kullanılan banknotların yayılması sağlanacak.

İran parlamentosunda konuşan İran Merkez Bankası Başkanı Abdolnaser Hemmati, “Para birimimiz Euro ve Dolar karşısında inanılmaz değersiz durumda. 1 İran Riyali, 0,000022 Euro ediyor. Ülkemiz 5 yıldır kronik enflasyonla boğuşuyor.” derken 1971’den beri 3.500 kez devalüe edildiğini kaydetti.

Bitcoin’e olan ilgi ve etkisi merak ediliyor

İran’ın para biriminin değeri, 1979 İslam Devrimi‘nden bu yana sürekli olarak düşüyor, ancak ABD’deki yaptırımların körüklediği son yıllarda bu düşüş hızlandı. Trump yönetimi İran’ın 2015 nükleer anlaşmasından çıkıp 2018’de ülkeye yaptırımları yeniden kabul ettiğinden, İran’ın para biriminin değeri ortalama %60 düştü. Buna ek olarak, koronavirüs pandemisi de Şubat ayından beri İran Riyali devalüasyonuna katkıda bulundu.

İran para birimi, bu yazı yazıldığı sırada gayri resmi piyasalarda dolar başına yaklaşık 163.000 rial seviyesinde işlem görüyordu. İran vatandaşları, yaptırımlardan kaçınmak için ülkede Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmaya başladı ve ülke, son zamanlarda Türk şirketi Iminer dahil olmak üzere 1.000’den fazla şirkete Bitcoin madenciliği lisansı verdi.

İlginizi Çekebilir:  Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: Kripto para çıkaracağız
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.