Bitcoin ve kripto paralara yönelik diğer ülkelere göre nispeten daha olumlu bir görüşe sahip İran, ülke sınırları dışında üretilen kripto paraların alınıp satılmasını yasakladı.

2019 yılında Bitcoin madenciliğine izin veren İran Merkez Bankası, varlıkların ülke dışına çıkmasını ve İran resmi para biriminin değer kaybetmesin engellemek adına ülke dışında üretilen kripto paraların alım satımını yasaklama kararı aldı.

Petrol ve doğal gaz yatakları, enerji bolluğu bulunan İran’da Bitcoin madenciliğini nispeten ucuz ve kazançlı hale getiriyor. İran 2019’da kripto para madenciliğini yasallaştırdığından (ancak ticaret yapmadığından) bu yana, sektörü kendi avantajına göre düzenlemeye çalıştı.

Geçen yılın Ekim ayında İran, ABD eski başkanı Donald Trump yönetimi sırasında başlatılan huzursuz edici ABD yaptırımlarını önlemeye çalışırken, Merkez Bankası, İran’daki kayıtlı Bitcion madencilerinin Bitcoin’leri Merkez Bankası’na satmasını zorunlu kıldı. Hareket, ülkeye döviz kısıtlamalarını aşan ithalatlar için alternatif bir ödeme yöntemi sağladı.

İran Tümeni, Ocak 2017 ile Ocak 2021 arasında dolar karşısında % 80 değer kaybı yaşarken aynı süre zarfında Bitcoin’in değeri %3,800’ün üzerinde arttı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.