Ekonomik kriz ve yüksek enflasyonla boğuşan İran’da kripto para madencileri, yüksek kullanımdan dolayı ülkedeki elektrik şebekeleri üzerinde baskı kurmaya başladı.

İranlı kripto para madencileri, ülkede sübvanse edilen enerjiden yararlanıyor ve elektrik şebekeleri üzerinde baskı kuruyor. İran medyasında çıkan haberlerde Tavanir Elektrik Şirketi sözcüsü, 81 milyon insanın yaşadığı ülkedeki elektrik tüketiminin yüzde 7’sine ulaşan madencileri suçladı ve bu durumdan oldukça rahatsız olduklarını dile getirdi.

Ülkede ABD hükümeti tarafından ülkeye uygulanan yaptırımları aşmanın bir yolu olarak kripto para birimi kullanımı ve yatırımı konusunda büyük artış yaşanıyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında, İran Siber Uzay Yüksek Konseyi’nden Abolhassan Firouzabadi’ye göre madenciliği “kabul edilmiş bir sanayi” olarak tanımladığı iddia ediliyor. İranlı yetkili, madencilik endüstrisinin Enerji Bakanlığı, merkez bankası ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı tarafından onaylandığını belirtti. Ancak sözcü, basına hükümetin tanınması hakkında basına söylediğinde, Firouzabadi ayrıca “yasaklama için nihai politikanın henüz ilan edilmediğini” vurguladı.

İran’da Bitcoin madenciliği yapılan bir düzenek.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.