Bu hafta içerisinde İranlı bir general, ABD tarafından İran’a uygulanan yaptırımların üstesinden gelmek için bir çağrıda bulundu. İslam Devrim Muhafızları Kolordu Komutanı Saeed Muhammad, İran’ı ekonomik yaptırımlardan kurtulmak için kripto para kullanmaya çağırdı. 

Muhammad, Yaptırımları atlatmak için daha sofistike bir mekanizma oluşturulmasını talep ettiklerini açıklarken, yaptırımların üstesinden gelebilmek için, diğer ülkelerdeki ortaklıkların ve yapılacak alışverişlerde kripto para kullanımı gibi çözümler geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Yaptırımların İran halkındaki etkisi

ABD’nin 2018’de Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan çekilmesinin hemen ardından gelen Trump yönetimi tarafından uygulanan yaptırımlar sebebiyle, İran halkı para birimlerinin değerinin önemli ölçüde düştüğünü gördü. Yapılan bu yaptırımlar İran’ı dış ticaret ve yatırımlardan etkili bir şekilde izole etti. Bu durumun gerçekleşmesinden sonra ise kripto para birimlerinin kullanımı, yaptırımları aşmanın  bir yolu olarak görülmeye başlandı. Bitcoin, şu an için İran’a para sokma ve çıkarmanın tek yolu olarak gözüküyor.

Yerel madencilere lisans 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümeti, 2018 yılında ulusal kripto para üzerinde çalışmalara başlayacaklarını belirtmişti. Daha yakın bir tarihte ise, İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı yerli işletmelere 1.000’den fazla kripto para madenciliği lisansı verdi.

Bu haftanın başında, hükumetler arası Finansal Hareket ve Görev Gücü İran’ı terörle mücadelenin finansman gerekliliklerine uymadığı gerekçesiyle kara listeye aldı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!