İran, Kara Parayla Mücadele Yüksek Konseyi’nin kararıyla Bitcoin ile yapılan işlemlerin yasaklandığını açıkladı ve BTC üretimiyle alakalı herhangi bir yaptırım olmadığını belirtti.

Haber ajansı Tesnim’e konuşan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi, “İran’da Bitcoin alım ve satımı yasaktır. Bitcoin’in fiyat dalgalanması çok yüksek olduğu için yasal riskler barındırıyor. Bu yüzden vatandaşların bu oyuna girmemesini tavsiye ediyorum.” derken, yasağa uymayanların ciddi sonuçlarla karşılaşacağı uyarısı yaptı.

Bitcoin madenciliği yapan bilgisayarlar.

Yüksek enflasyon, işsizlik ve büyük bir ekonomik buhran yaşayan İran, ABD yaptırımları nedeniyle uluslararası ticaret konusunda sorunlar yaşıyor ve halk güvenilir bir araç olarak Bitcoin’i benimsemiş ve kripto para birimleriyle alışverişe eğilim göstermişti.

Madenciler, Bitcoin üretimi için çok fazla sayıda bilgisayar ile bu işlemleri yapmak zorunda oldukları için yoğun elektrik tüketimine neden oluyor. İran’da devletin elektrik tüketimini desteklediği fabrikalar veya okullar kaçak Bitcoin madenciliğinin merkezleri haline gelmişti. Tavanir Elektrik Şirketi, yakın dönemde 81 milyon insanın yaşadığı ülkedeki elektrik tüketiminin yüzde 7’sine ulaşan madencileri suçlamıştı.

İran’da ülkenin yüzde 7 elektriğini kripto para madencileri kullanıyor

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.