Türkiye’ye kayıtlı bir kripto para şirketi olan iMiner’a, İran’da dijital madencilik yani Bitcoin ve diğer kripto paraları çıkarma, ticaretini yapma ve saklama hizmetlerini sunması için lisans verildi.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan genelgede, şirketin Semnan kentindeki bir Bitcoin madencilik çiftliğinde 6 bin Bitcoin üretim makinesi ile saniyede 96.000 terahash bilgi işlem gücüyle çalışmasına izin vereceği belirtildi.

Tabnak’ta yer alan habere göre, iMiner şirketinin 311 milyar İran Riyali (7.3 milyon dolar) yatırımla kurduğu Bitcoin madencilik çiftliği, 6 bin makineye sahip ve bu anlamda İran’ın en büyük çiftliği arasında zirvede.

iMiner, faaliyetleri dolayısıyla kendisini Türkiye, Rusya, Kanada ve ABD’de saklama ve diğer hizmetleri sunan “ilk ve en saygın” şirketlerden biri olarak gördüğünü belirtiyor.

‘Enerji cenneti’ İran, madencilik açısından en müsait yerlerden

Düşük maliyetli elektrik fiyatları nedeniyle, İran’daki Bitcoin madenciliği Çin, Ukrayna ve Fransa gibi ülkelerden birçok insanın ilgisini çekmeyi başarıyor. İran ise bu konuda biraz daha temkinli yaklaşıyor ve kripto para madenciliğinin ulusal enerji şebekesine binen aşırı elektrik yükü sebebiyle ince eleyip sık dokuyor.

Bitcoin madenciliği, işlemleri doğrulamak için karmaşık problemleri çözmek zorunda ve bu yüzden pahalı yazılım ve donanım kullandığı için aşırı yüksek miktarlarda enerji tüketiliyor. Bilindiği üzere “hashrate” yani hash oranı, yeni coin yaratılmasını sağlayan ve Bitcoin ağına bağlı olan bilgisayarların gücünün bir ölçümü olarak adlandırılıyor. İşlem ağında problemi çözen ilk madenci, Bitcoin ile ödüllendiriliyor ve işlem blockchain veya dijital deftere ekleniyor.

İran Enerji Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl yayınladığı tüketim raporunda Semnan bölgesi yüksek enerji tüketimi sebebiyle kırmızı bölge olarak işaretlenmiş ve başketn Tahran’a yakın çok küçük bir bölge olmasına rağmen, Khuzestan bölgesini bu kategoride geride bırakmıştı.

İlginizi Çekebilir:  İlginç Bitcoin ve ABD Doları yorumu: Durum ABD İç Savaşı'ndan önceki gibi

Bitcoin’den nasıl para kazanılır?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.