Türkiye’de son dönemde hükümet yetkililerinin birbiri ardına Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili yaptıkları açıklamalar gündemi bir hayli meşgul etmişti. Kripto paralar ile ilgili, bankacılık dünyasından bir tepki de İş Bankası’ndan geldi. Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, katıldığı bir etkinlikte, “Dijital paralar ile ilgili yapılması planlanan düzenlemeler sanki kripto paralar için yapılıyormuş gibi yansıtılıyor. Ama alakası yok. Dijital paralar dünyada ve Türkiye’de kayıt dışı ekonominin azaltılması için önemli. Kripto paralar kumardan farksız” dedi.

İş Bankası tarafından düzenlenen, İş’le Buluşmalar Toplantısı’nın 43’üncüsü, “Yeniden Şekillenen Dünyada Türkiye’yi Geleceğe Taşımak” başlığıyla dün çevrimiçi olarak gerçekleşti. Toplantıya yakın zamanda koltuğunu Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran’a devretmesi beklenen Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de katıldı.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye ekonomisiyle ilgili “Ekonomimiz akordeon gibi büzülebiliyor da genişleyebiliyor da. Koşulları gördüğü anda ona göre hareket ediyor. Ama öngörülebilirlik çok önemli. Makro ekonomik istikrar sağlanmalı” dedi.

Konu kripto paralara geldi: Kumardan farksız

Konuşmasında son dönemin en çok tartışılan konularından olan kripto paralara ve dijital paralara da değinen Hakan Aran, ikisinin farklı şeyler olduğunu belirterek, “Dijital paralar ile ilgili yapılması planlanan düzenlemeler sanki kripto paralar için yapılıyormuş gibi yansıtılıyor. Ama alakası yok. Dijital paralar dünyada ve Türkiye’de kayıt dışı ekonominin azaltılması için önemli. Kripto paralar kumardan farksız.” sözlerini sarf etti.

Aran, verimliliğe vurgu yaparak, “Geleceğin bankacılığı, fiziksel paranın olmadığı, dijital paranın olduğu, dijital paranın dijital ödeme sistemleriyle iç içe geçtiği, ihracatın da ithalatın da bu platformlar üzerinden yapılabildiği bir gelecek olacak” dedi.

Ödeme sistemleri nasıl olacak?

Hürriyet’in haberine göre, dijitalleşmenin bir trend değil, gerçekten bir ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Hakan Aran, “Esnek iş modeli, evden çalışmaya verilen destekler, organizasyonel değişiklikler ve hatta bankamatikteki nakit yükleme bile etkileniyor. İnsanlar bankamatiklere artık çok az gidiyorlar. Yani, müşteri davranışları değişiyor. Sizin nakit yüklemeyle ilgili stratejinizi değiştirmeniz gerekiyor. 100 liralık alışverişin 22 lirası internetten yapılır hale geldi. Dolayısıyla internetten alışverişi destekleyecek ürünleriniz yoksa, sanal POS cihazınız, sanal kredi kartınız, internetten alışverişe yönelik bir aksiyon planınız yoksa bu tür değişimlere ayak uydurmakta zorlanıyorsunuz. Geleceğin bankacılığı platformlar üzerinden gerçekleşek. Ödeme sistemleri de bunun ayrılmaz bir parçası olacak” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir:  Peter Schiff: Bitcoin ile altının rolleri değişecek
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.