Avrupa Merkez Bankası İcra Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, kuruluşun Bitcoin‘in para olarak kabul edilemeyeceği şeklindeki duruşunu yineledi. Schnabel, herhangi bir durumda kripto para birimlerine olan güvenin hızla ortadan kalkarak finansal piyasalarda bozulmaya neden olabileceğinden endişe duyuyor.

Der Spiegel ile yaptığı röportajda konuşan Schnabel, “Bizim görüşümüze göre, Bitcoin’i bir para birimi olarak tanımlamak yanlış, çünkü paranın temel özelliklerini yerine getirmiyor. Euro ise son derece güvenilir olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından destekleniyor. Ve bu yasal. Euro’yu kabul etmeyi kimse reddedemez. Bitcoin farklı bir konudur.”” dedi ve Avrupa Merkez Bankası’nın Bitcoin’i para tanımına uymayan spekülatif bir varlık olarak tanımladığını belirtti.

“Dijital Euro için önümüzde 4-5 yıllık zaman dilimi var”

49 yaşındaki Alman ekonomist, pek çok insanın Bitcoin’e güvenmesinin Euro gibi fiat para birimlerine zarar verip vermeyeceği sorusuna ise “kripto para birimlerine olan güvenin hızla buharlaşabileceğinden” daha çok endişelendiği şeklinde cevap verdi. Bitcoin’in “çok kırılgan bir sistem” olduğundan, bunun finansal piyasalarda bozulmaya neden olabileceğini savundu.

Schnabel, Avrupa Merkez Bankası’nın nakit parayı tamamlayabilecek Dijital Euro uygulamasını çok ciddi şekilde düşündüğünü söyledi ve bu konudaki hazırlık çalışmalarının devam ettiğini ve güvenlik açısından bakıldığında, dört ila beş yıllık bir zaman dilimi olduğunu ekledi.

Schnabel’in sözleri, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’nin önceki açıklamalarını büyük ölçüde destekliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!