Gazeteci İsmail Saymaz, ‘Tosuncuk’ lakaplı Çiftlik Bank dolandırıcısı Mehmet Aydın’a ait, Çin’den, İstanbul Tahtakale’den ve piyasadan satın alınan 3 milyon TL değerindeki 500 adet Bitcoin cihazının akıbetinin bilinmediğini yazdı.

Türkiye’nin tanınan gazetecilerinden İsmail Saymaz, Çiftlik Bank ile yüzlerce vatndaşı dolandıran ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın dolandırıcılıklarıyla ilgili yeni ve önemli başka detaylara ulaştı.

İsmail Saymaz’ın aktardığına göre, Mehmet Aydın, Aralık 2017’de, Akhisar’daki tavuk çiftliğini ziyaret etmek üzere İstanbul’dan yola çıkıyor ve Balıkesir’de yetkili bayisi olan Hakkı Cangül’e uğruyor. Cangül bu sırada kendisine 35 Bİtcoin cihazının olduğunu söylüyor ve bu konuyu Tosuncuk’a açıyor. Aydın, ‘Bana da getirin’ diyor. Cangül kendisini Hamza Toklu ile tanıştırıyor.

Mehmet Aydın, 20 Aralık 2017’de Hamza Toklu’nun Yapı Kredi Bankası Altıeylül Şubesi’ndeki hesabına “makine alım ödemesi” adı altında 11 milyon 460 bin TL gönderiyor; Toklu, aynı gün parayı çekmek için şubeye başvuruyor ancak MASAK’ın radarına takılıyor ve Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’a göre bu işlem bir haftalığına erteleniyor.

Mehmet Aydın’ın Bitcoin cihazlarının olduğu videodan alınan görüntü…

3 milyon TL değerindeki 500 Bitcoin cihazı kayıp

Toklu, ifadesinde, Çin Zigong İnnova Techonology Center adlı şirketten Bitcoin cihazı satın almak üzere Aydın ile el sıkıştıklarını kabul ediyor ancak havale edilen paranın, Çinli şirkete ön ödeme için, Aydın tarafından Ziraat Bankası’nın KKTC’deki şubesinden gönderildiğini söylüyor ve “Biz 300 bin dolar kazanacaktık. Paranın kaynağını bilemem” diyor ve Emniyet, Toklu’yu serbest bırakıyor.

Polisin hesap takibi yapmadığı olayda Mehmet Aydın, MASAK’ın olaya el koyduğunu öğrenince başka hesaplardan Toklu’ya parayı gönderiyor ve bu şekilde dikkat çekmeden amacına ulaşıyor. Tosuncuk lakaplı dolandırıcı, aralıklarla toplamda 3 milyon TL’lik bir bedeli 500 Bitcoin alımı karşılığında Hamza Toklu’ya aktarıyor.

Çin’den, İstanbul Tahtakale’den ve piyasadan 500 adet Bitcoin cihazı satın alınıyor. Çiftlik Bank’ın Acarkent’teki villasında toplanan cihazlar, Ocak 2018’de Akhisar’daki tavuk çiftliğinin altı numaralı kümesine taşınıyor. Cihazlar Akhisar’a taşındıktan bir ay sonra, 12 Şubat 2018’de ansızın sökülüyor ve bir daha da cihazların akıbetinden haber alınamıyor. Söylentilere göre bu cihazlar bir şekilde Mehmet Aydın’ın en son görüldüğü yerler olan Uruguay ve Brezilya’ya bir şekilde taşındı. İşte gazeteci İsmail Saymaz’ın 27 Eylül 2020 tarihinde Sözcü Gazetesi’ndeki köşesindeki yazıyı buradan okuyabilirsiniz…

İlginizi Çekebilir:  Şant Manukyan'dan güncel Bitcoin ve Ethereum analizi
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.