İsrail Hükümeti, Hamas’a yapılan bağış kampanyalarıyla ilişkili kişilerin kripto para adreslerini ele geçirdi. Ele geçirilen adreslerin birçoğunun işlemlerini Bitcoin ile gerçekleştirdiğini gösteriyor.

Kripto para veri analiz şirketi Chainalysis, İsrail Ulusal Terörle Mücadele Finansmanı Bürosu (NBCTF), Hamas tarafından yürütülen bağış kampanyalarıyla bağlantılı birkaç cüzdanda tutulan kripto para birimine el konulması hakkında rapor yayımladı. El koyma, Hamas’ın askeri kanadı olan El Kassam Tugayları’nı (AQB) kapsıyor ancak bununla sınırlı değil.

Bu eylem, grup ile İsrail güçleri arasındaki artan çatışmanın ardından Mayıs ayında Hamas’a kripto para bağışlarında büyük bir artış yaşanmasının ardından geldi. Özellikle, NBCTF, büyük ölçüde OSINT analizine odaklanan bir soruşturmanın ardından, NBCTF’nin sadece Bitcoin’i değil, Ethereum, XRP, Tether (USDT) ve diğerlerini de ele geçirdiği için, bu kadar geniş bir kripto para birimini içeren terör finansmanı ile karşı karşıya kalındı.

Kripto finansman şeması.

Turuncu altıgenler, büyük, ana akım bir kripto para borsası tarafından barındırılan ve NBCTF duyurusunda adı geçen kişiler tarafından kontrol edilen mevduat adreslerini temsil ediyor. Grafikte, fonların Hamas bağış adreslerinden bu değişim adreslerine nasıl taşındığını, genellikle ilk olarak aracı cüzdanlardan, yüksek riskli kripto para borsalarından ve para hizmetleri işletmelerinden (MSB’ler) geçtiğini görülüyor. İlginç bir şekilde, duyuruda adı geçen iki adresin, önceki terör finansmanı davalarıyla bağlantılı bir Suriye kripto para borsası olan BitcoinTransfer’in İdlib ofisi ile ilişkili adreslerden para aldığını da görülebiliyor. Bir diğeri, daha önce terör finansmanı ile bağlantılı olan bir kuruluş olan İbn Teymiyye Medya Merkezi’nden (ITMC) fon alan Orta Doğu merkezli bir MSB’den fon aldığı belli oluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!