Fotoğraf: Globes / Orit Deal

Dijital para çalışmalarının sürdüğü dünyada birçok ülke parayı dijitalleştirmenin peşinde. Bu ülkelerden sonuncusu İsrail oldu. İsrail Merkez Bankası, dijital şekel (İsrail resmî para birimi) için Ethereum altyapısını kullanacak.

Globe’de yer alan habere göre, İsrail Merkez Bankası’nın dijital şekel için bir pilot çalışması gerçekleştireceği ve bunun için Ethereum teknolojisini kullanmayı plânladığı bildirildi. Merkez bankası başkanı ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

İsrail Merkez Bankası’nın dijital para konusundaki pilot çalışmasının bir parçası olarak, Banka’nın Bilgi Teknolojisi Bölümünden ekipler, Ethereum’un blok zinciri teknolojisine dayalı deneysel bir ortam kurdu ve banka, dijital şekelleri temsil eden bir token geliştirerek dijital cüzdanlar oluşturdu.

Ethereum, yeni kripto para birimleri oluşturmasına olanak tanıyan akıllı sözleşmeler olarak bilinen tam işlevli bilgisayar programlarını barındıran ilk blok zinciri olarak biliniyor. Bundan dolayı Ethereum’un geleceğin finans sistemini şekillendireceği konuşuluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.