Bugün gündem olan ve bütün ana akım medyada yer alan bir dolandırıcılık haberi oldukça yankı uyandırdı. İstanbul Maltepe’de mahalle bekçiliği yapan O.G. adlı şahıs, 6 çalışma arkadaşından Bitcoin ile zengin olma iddiasıyla kandırarak borç istedi. O.G., 6 kişiden toplamda 346 bin 500 lira alarak kayıplara karıştı.

İstanbul Maltepe’de yaşanan Bitcoin dolandırıcılığı gündemi oldukça meşgul etti ve sosyal medyada da konuşuldu. İddiaya göre bekçilik yapan O.G. adlı şahıs, arkadaşlarından “Bitcoin’le sizi zengin edeceğim” ve “Annemin ameliyat olması lazım ve tedavi masrafları için bir miktar para lazım” diyerek 6 iş arkadaşı T.Y. 150 bin TL, R.I. 96 bin TL, Ö.F.S. 35 bin TL, C.O. 30 bin TL, E.A. 30 bin TL ve H.K. 5 bin 500 TL O.G’ye toplamda 346 bin 500 lira borç para verdi. Aylar geçmesine rağmen borcunu ödemeyen arkadaşları tarafından dolandırıldıklarını anlayan 6 vatandaş, polise şikayette bulundu.

Arkadaşlarına “Bitcoin alıp sizi zengin edeceğim” diyen O.G. görev kıyafetiyle.

Son Bitcoin dolandırıcılığı vakası Bitcoin Safiye’ydi

11 Mayıs tarihinde bekçilik görevinden istifa eden ve arkadaşlarının telefonlarına çıkmayan O.G., ortadan kayboldu. Arkadaşlarının şikayeti üzerine ev adresine polis gelen ve ifadesi alınmak istenen şahıs, ikamet ettiği yerde bulunamayınca polis, O.G. adlı şahıs hakkında arama çalışması başlattı.

Bundan önceki bilinen son adli suç vakası Bitcoin Safiye tarafından gerçekleştirilmiş, kendisini ekonomist/broker olarak tanıtarak çeşitli meslek gruplarından 40 kişiyi toplamda 600 Bitcoin yani o dönemli piyasa değeriyle 30 milyon TL dolandırmış, polis tarafından yakalanmıştı. Daha sonra Bitcoin Safiye, Aydın’da tutuklanan Safiye Gökçe Y., yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeyle serbest bırakıldı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!