ABD merkezli 1971 yılında kurulan borsa ve varlık derecelendirme şirketi Weiss Ratings, Bitcoin‘in de aralarında bulunduğu en iyi 10 kripto parayı sıraladı.

Weiss Ratings, geniş kapsamlı analizler sonucu, bağımsız, tarafsız ve etik değerleri gözeterek derecelendiriyor ve kripto varlıkları da risklerine, ödül mekanizmasına, teknolojisine göre sıralıyor.

Buna göre oluşan liste şu şekilde:

  • Bitcoin: 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından dünyaya armağan edildi. En merkeziyetsiz, en güvenilir ve ticareti yapılan kripto para.
  • Ripple: 1 cent’ten daha düşük ücretlerle uluslararası para transferlerinde en fazla 3 saniyede işlem yapabilme özelliğiyle SWIFT gibi devin en büyük rakibi olarak görülüyor.
  • Ethereum: Kripto para camiasındaki blockchain altyapısını ilk ve en iyi kullanan coin. Akıllı sözleşmelerdeki başarısı nedeniyle rakiplerinden sıyrılıyor.

Listenin diğer basamaklarında sırasıyla EOS,Litecoin, Binance Coin, Cardano, IOTA, Monero ve TRON yer alıyor. Weiss Ratings bunun yanı sıra en iyi borsaları da listelemiş durumda. O listede ise Binance, BitMax ve Coinbase gibi büyük borsalar bulunuyor.

Dünya üzerindeki en iyi 10 kripto para.
Dünya üzerindeki en iyi kripto para borsaları.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.